Connect with us

Wakacje za granicą

Czarnogóra – pogoda. Jaka jest pogoda w Czarnogórze? Kiedy jechać?

Zaktualizowano

dnia

Kotor, Czarnogóra

Czarnogóra, pomimo swojej niewielkiej powierzchni może pochwalić się na tyle zróżnicowanymi atrakcjami i zakątkami, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ten wyjątkowy kraj posiada malownicze wybrzeże, ale i górzysty region północny. Rozwój turystyki rozwija się na nowo od 2000 roku i do teraz kraj może pochwalić się wzrostem liczby wizyt, a także noclegów. Kraj przyciąga miłośników kultury, historii i architektury, ale także osoby ceniące sobie wypoczynek na przepięknych, piaszczystych plażach, widoki na piękne zatoczki lub góry. Oprócz tego Czarnogóra może pochwalić się też piękną pogodą. Jak przedstawiają się temperatury na przestrzeni roku? Którą porą roku najlepiej jest wybrać się na wyjazd?

Czarnogóra – klimat

Kraj wyróżnia się aż trzema strefami klimatycznymi. Śródziemnomorski na wybrzeżu, charakteryzuje się ciepłymi oraz suchymi latami, a także bardzo łagodnymi zimami, podczas których temperatura nie spada poniżej 0°C. Na północy kraju panuje klimat górski, temperatura w przeciwieństwie do poprzedniej strefy, jest tu dużo niższa. Jest mroźnie oraz występują opady śniegu. Centrum kraju to klimat kontynentalny, co oznacza cieplejsze niż na wybrzeżu lata i mroźne zimy. Jeżeli planujemy delektować się słońcem najlepszym wyborem na wyjazd będzie okres lipca i sierpnia, natomiast jeśli interesuje nas zwiedzanie i bardziej aktywny wypoczynek należałoby wybrać się tam w maju, czerwcu, wrześniu lub październiku. 

Czarnogóra
Czarnogóra to aż 3 różne strefy klimatyczne. Pogoda w tym kraju różni się w zależności od lokacji (fot. unsplash.com)

Jakie temperatury panują na wybrzeżu? 

Czarnogórskie wybrzeże to aż 293,5 km linii brzegowej wzdłuż Morza Adriatyckiego. Rozciąga się od granicy z Chorwacją, aż po Albanię na południu. Od reszty kraju oddzielone jest pasmami górskimi takimi jak Orjen, Lovcen i Rumija. 

Jednym z cieplejszych miejsc jest tu Riwiera Czarnogórska. Ozdobiona bogatą, śródziemnomorską roślinnością oraz skalistymi wyspami z ruinami twierdz i zamków. Widoki, plaże a także błękitne morze na zawsze zostaną w naszej pamięci. Średnie temperatury latem to 30°C w czerwcu, 32°C w lipcu i w sierpniu, oraz 26°C we wrześniu w dzień a 18-21°C w nocy. W okresie wakacyjnym przypada około 10-12 dni deszczowych na miesiąc. 

Nie jest to jednak najpopularniejsze miejsce w tej części kraju. Turyści najczęściej wybierają Zatokę Kotorską (Boka Kotorska). To na wodach tej wyjątkowo malowniczej zatoki krzyżowały się szlaki handlowe, a także ścierały się wpływy mocarstw. Do dnia dzisiejszego pozostały tam zabytkowe kościoły, twierdze a także rzymskie mozaiki. Dodatkowo Boka Kotorska jest najbardziej nasłonecznionym miejscem w Czarnogórze. Letnie temperatury potrafią być naprawdę wysokie. W czerwcu 26°C, 29°C w lipcu, 30°C sierpniu, 25°C podczas dnia we wrześniu i 16-19°C w nocy. Zatokę osłaniają wysokie góry, które chronią ją przed masami powietrza znad lądu. Jak prezentują się temperatury w wodzie? Są one zaskakujące w porównaniu do temperatury powietrza. 23°C w czerwcu, 25°C w lipcu i w sierpniu i 24°C we wrześniu. Do Boki ze wszystkich stron wpływają rzeki i górskie strumienie. Powodują one ochłodzenie temperatury wody. Plusem takiego stanu jest mniej słona woda niż na otwartym morzu. 

Podczas lata jest tu od 10 do 13 godzin słonecznych, a opady to średnio 6-7 dni w miesiącu. Zima to około 10 godzin słonecznych i 10-13 dni opadów, a termometr pokazuje zwykle 8-13°C w dzień i 3-4°C w nocy. Wiatry zdarzają się raczej sporadycznie, a otaczające Zatokę góry sprawiają, że jest tu niezwykle cicho i spokojnie. 

Pogoda w centralnej części Czarnogóry

Pogoda jest tu kształtowana przez obecność morza i gór w bliskim sąsiedztwie. To tu przenikają się klimat śródziemnomorski z klimatem górskim, w efekcie tworząc klimat kontynentalny. Charakteryzuje się on znacznie bardziej upalnymi latami, lecz także mroźnymi zimami. Średnia temperatura latem wynosi 28°C w czerwcu, 31°C w lipcu, 32°C w sierpniu oraz we wrześniu 26°C w dzień i 12-16°C w nocy. Zimą termometry zwykle wskazują 9-10°C w ciągu dnia i 1-2°C w nocy. Niekiedy mogą jednak występować przymrozki, które sięgają do -10°C. Opady mogą wystąpić od października do marca. 

Północ Czarnogóry – pogoda

Na północy Czarnogóry położone są wapienno-domolitowe Góry Dynarskie. Średnia wysokość na terenie kraju to około 2000 m. n.p.m. Najwyższym szczytem jest Zla Kolata, która liczy 2534 m. n.p.m. Góry Dynarskie obejmują takie Parki Narodowe jak Biogradska gora, Jeziora Skadar, Lovcen, Tara, a także Park Narodowy Durmitor, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych punktów w tej części Czarnogóry. W Durmitor panuje typowo wysokogórski klimat, tak więc od listopada do czerwca w wyższych partiach zalega śnieg. Nie da się ukryć, że pogoda tam może zmienić się w każdej chwili. Turyści często odwiedzają miejscowość Žabljak, która leży na wysokości 1465 m. n.p.m. Temperatury tutaj wynoszą średnio -5°C zimą. Niekiedy termometry potrafią pokazać do -20°C. Latem temperatura powietrza jest wyższa, ale nie da się jej porównać do tej, panującej w innych częściach Czarnogóry. Wynosi ona średnio 14°C. W wyższych częściach gór latem temperatury wskazują od -8°C do 8°C. Często może nas spotkać burza. Deszcz występuje tu w największym stopniu w listopadzie, za to w lipiec i sierpień są najsuchszymi miesiącami w roku. Miejscowości powyżej Žabljaku pokryte są śniegiem przez około 150 dni w roku, natomiast na najwyższych szczytach występuje on przez cały rok. 

Najdogodniejszym okresem na wizytę w tej miejscowości są lipiec oraz sierpień. Temperatura jest wtedy najbardziej przystępna. Wieczory są wtedy raczej chłodne. Temperatura wynosi około 7-8°C. Należy więc pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłych ubrań. Jeżeli natomiast planujemy narty, najlepszym wyborem będzie późna zima, lub wczesna wiosna.

Lovćen
Lovćen, Czarnogóra (fot. unsplash.com)
Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *