Connect with us

Wakacje za granicą

Dubaj – kiedy jechać? Kiedy do Dubaju?

Published

on

Dubaj

Dubaj to największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (UAE). Leży na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na miejscu Dubaju rozpościerała się pustynia, dziś to miejsce jest nie do poznania. Jaki jest Dubaj dziś każdy wie. Wszędobylskie bogactwo i przepych oraz ogromne wieżowce (z najwyższym Burj Khalifa na czele) to wizytówka tego miasta.

Dubaj to egzotyczne miejsce, jednak coraz chętniej jest wybierany przez turystów z naszego kraju. I nie tylko – Dubaj jest na podium najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Jednak przez to, że klimat Dubaju jest znacząco różny od polskiego należy sobie zadać pytanie kiedy najlepiej jechać do Dubaju? Jaka jest odpowiednia pora, aby temperatury na wypoczynek i zwiedzanie były odpowiednie? Czy warto jechać do Dubaju zimą? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w tym artykule.

Dubaj to robiąca wrażenie metropolia. Kiedy najlepiej jest tam jechać? (fot. David Rodrigo unsplash.com)

Klimat w Dubaju

Niewątpliwym atutem tego miejsca jest fakt, że słońce świeci tam cały rok. Jeżeli szukamy miejsca, gdzie uciekniemy od brzydkiej pogody, Dubaj będzie na pewno odpowiednim miejscem. Mała ilość opadów także jest charakterystyczna dla Dubaju. Deszcz sporadycznie występuje w okresie zimowym, jednak ilość opadów nie jest duża. W Dubaju wyróżnia się 2 sezony – letni oraz zimowy. Sezon letni trwa od czerwca do sierpnia/września. Od listopada do marca w Dubaju trwa “zima”. Kwiecień/maj oraz wrzesień/październik to miesiące przejściowe.

Kiedy jechać do Dubaju?

Zacznijmy może od tego kiedy nie warto jechać do Dubaju. Będzie to okres letni. Co prawda opadów w lecie nie ma, problemem jednak są wysokie temperatury, które dadzą się we znaki każdemu. Od czerwca do września słońce świeci cały dzień, temperatura wody przewyższa 30°, jednak średnia temperatura powietrza także wynosi ponad 30°. Mowa o średniej temperaturze – w dzień nierzadko temperatury przekraczają 40°. Taki upał sprawia, że jakiekolwiek aktywności na świeżym powietrzu będą praktycznie niemożliwe. Co prawda stacje autobusowe oraz metra mają klimatyzację, jednak nie jest to duże pocieszenie.

Wiemy już kiedy powinniśmy nie jechać do Dubaju. A jaka jest najlepsza pora, aby tam jechać? Każda inna. Zarówno miesiące przejściowe jak i okres “zimowy” w Dubaju będzie dobrym czasem, aby jechać do Dubaju. Temperatury są wtedy o wiele przyjemniejsze. Jest ciepło, ale temperatura nas nie paraliżuje.

Dubaj
Jaki okres jest dobry na odwiedzenie Dubaju? Kiedy najlepiej tam jechać? (fot. Ahmed Aldaie unsplash.com)

Do Dubaju w zimę?

Kiedy w Polsce pada śnieg i jest mroźno, dobrym pomysłem będzie wycieczka do Dubaju w tym okresie. W okresie zimowym w Dubaju temperatura wody nie spada poniżej 20°, co pozwala na komfortowe kąpiele. Średnie temperatury od listopada do marca wynoszą ok. 25°. Opady w tym okresie zdarzają się, ale są znikome. Wyjazd do Dubaju w zimę będzie więc świetnym pomysłem.

Dubaj pustynia
Do Dubaju w zimę? Zdecydowanie tak! (fot. Valeria Andersson unsplash.com)

Pogoda w Dubaju

Dubaj – pogoda styczeń

Styczeń to jeden z tych miesięcy, które warto rozważyć na wycieczkę do Dubaju. W Polsce jest to praktycznie środek zimy. W Dubaju też jest to okres zimowy, jednak zupełnie inny niż w Polsce. W styczniu średnia najwyższa temperatura w Dubaju wynosi ok. 23°, a najniższa 14°. Spodziewać się można średnio 6 dni deszczowych.

Dubaj – pogoda luty

Luty podobny jest do stycznia, jednak średnia ilośc opadów może być wyższa: do 40 mm. Słońce tak jak w styczniu świeci średnio 8 godzin na dobę. Średnia temperatura jest o 1° wyższa niż w styczniu.

Dubaj – pogoda marzec

Marzec jest jeszcze cieplejszym miesiącem. Średnia temperatura jest wyższa także o 1° w stosunku do lutego. Średnia maksymalna temperatura to 25°, a minimalna 16°. Marzec to miesiąc ze średnio 6 dniami deszczowymi.

Dubaj – pogoda kwiecień

W kwietniu szanse na deszcz są juz mniejsze. Średnio kwiecień to 2 dni deszczowe w miesiącu. Średnia temperatura w kwietniu przekracza już 30° i zaczyna robić się gorąco. Jeżeli dalej zastanawiasz się kiedy jechać do Dubaju, to maj będzie na pewno dobrym okresem.

Dubaj – pogoda maj

Maj jest miesiącem przejściowym. Szansa na deszcz maleje praktycznie do zera, a maksymalne temperatury dochodzą do 37°. Jest już bardzo gorąco. Maj to ostatni dzwonek, aby w miarę komfortowych warunkach móc zwiedzać Dubaj.

Dubaj – pogoda czerwiec

Czerwiec w Dubaju to juz lato. Temperatury zaczynają przekraczać 40°. To okres tylko dla wytrwałych, gdyż tylko nieliczni będą dobrze się czuli w takiej temperaturze.

Dubaj – pogoda lipiec i sierpień

Lipiec i sierpień to środek lata w Dubaju. Temperatura powietrza powyżej 40° w tym okresie nikogo nie dziwi. Ograniczone są przez to wszelkie aktywności na zewnątrz, a czas najlepiej spędzać w klimatyzowanych miejscach. Czy warto jechać do Dubaju w tych miesiącach? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Dubaj – pogoda wrzesień

We wrześniu temperatury w końcu zaczynają spadać, choć wciąż jest gorąco. Pod kątem temperatury wrzesień wygląda tak samo jak czerwiec.

Dubaj – pogoda październik

Przełom września i października to okres przejściowy. Temperatura spada na tyle, że wyjazd do Dubaju staje się komfortowy. W październiku średnia maksymalna temperatura spada poniżej 30°.

Dubaj – pogoda listopad

Listopad będzie na pewno dobrym miesiącem na odwiedzenie Dubaju. W listopadzie zaczyna się okres zimowy. Oznacza to przyjemne, dające możliwość komfortowego zwiedzania temperatury rzędu 25°. W listopadzie pojawia się malutka szansa na deszcz. Średnio na listopad przypada 1 dzień deszczowy.

Dubaj – pogoda grudzień

Kiedy w Polsce jest zimno i czasami “biało”, w Dubaju świeci słońce i temperatury pozwalają na przyjemny wypoczynek. Średnia temperatura w grudniu w Dubaju to nieco ponad 20°. Co prawda jest mała szansa na deszcz, ale średnio grudzień to 4 dni deszczowe.

Pogoda w Dubaju to słońce i wysokie temperatury (fot. Jeet Dhanoa unsplash.com)
Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 0 Średnia: 0]