Connect with us

Przewodniki turystyczne

Lizbona: zabytki, atrakcje, informacje – co zobaczyć i robić w Lizbonie?

Published

on

Lizbona tramwaj

Lizbona będąca stolicą Portugalii to jedno z najstarszych miast europejskich. Została założona ok. 1200 p.n.e, co oznacza, że jest starsza niż Rzym. Większości pradawnej zabudowy nie można jednak oglądać, została bowiem zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku. Dziś Lizbona nazywana też Miastem Świateł jest jednym z chętniej odwiedzanych miast świata. Stolice Portugalii odwiedzają zarówno ci, którzy chcą wybrać się na krótki city break, jak i ci, którzy zaplanowali dłuższe wakacje. Położona w odgałęzieniu rzeki Tag, mająca bezpośredni dostęp do Oceanu Atlantyckiego Lizbona jest miejscem, gdzie można zobaczyć mieszankę kultury europejskiej i arabskiej. Miasto odwiedzających kusi piękną architekturą,
labiryntem brukowanych uliczek, tętniącym życiem nabrzeżem, kultowym żółtym tramwajem, pysznym jedzeniem i rozbrzmiewającą zewsząd muzyką fado. Eksplorowanie miasta warto też połączyć z wycieczkami poza Lizbonę. Zaledwie kilka kilometrów dzieli bowiem Lizbonę od magicznego zamku w Sintrze, najdalej wysuniętego na zachód przylądka Europy – Cabo da Roca czy urokliwego miasteczka rybackiego Cascais. Mnogość atrakcji, a także bliskość plaż sprawia, że urlop w Lizbonie można zaplanować nawet 2 tygodnie, a czas ten i tak będzie wypełniony po brzegi.

Lizbona tramwaj
Lizbona to popularny kierunek turystyczny (fot. Aayush Gupta unsplash.com)

Atrakcje w Lizbonie

Zamek św. Jerzego

Zwiedzanie Lizbony warto rozpocząć od górującego nad miastem zamku św. Jerzego. Wybudowany w XII wieku niegdyś był mauretańską twierdzą, później zamieszkiwali go chrześcijańscy królowie Portugalii. Zamek został zniszczony w trakcie wielkiego trzęsienia ziemi w 1755 roku i odbudowany dopiero na polecenie dyktatora Salazara w 1947 roku.  Dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Na jego terenie znajdują się wystawy, wykopaliska archeologiczne, ogrody, peryskop. Na uwagę zasługuje piękna architektura z
grubymi murami oraz wieżami strażniczymi. Zamek odwiedzany jest jednak przede wszystkim dla pięknych widoków – z jego murów roztacza się bowiem panorama Lizbony obejmująca ujście rzeki Tag. Zamek położony jest w jednej z najstarszych dzielnic Lizbony – Alfamie, dlatego najrozsądniej jego zwiedzanie połączyć ze spacerem po tej niezwykłej części miasta.

Dzielnica Alfama

Kolejną atrakcją jest dzielnica Alfama. Dzielnica ta to jedna z tych najbardziej znanych w stolicy Portugalii. Pełna krętych i uroczych, choć stromych uliczek pokrytych brukiem zachwyca architekturą i domami w płytkach azulejos. Wiele z nich przetrwało trzęsienie ziemi z 1755 roku, może więc pochwalić się długą historią. Spacerując po dzielnicy Alfama warto odwiedzić katedrę Lizbońską, nazywaną często Sé, wspomniany wcześniej zamek św. Jerzego oraz liczne punkty widokowe na miasto.

Lizbona - Alfama
Co zobaczyć w Lizbonie? Na pewno dzielnicę Alfama (fot. Liam McKay unsplash.com)

Tramwaj nr 28

Tramwaj nr 28 jest najsłynniejszym tramwajem na świecie. Przejażdżka nim pozwoli zwiedzić najważniejsze miejsca w Lizbonie bez wielogodzinnego spaceru na nogach. Trasa żółtego tramwaju zaczyna się od Martim Moniz i wspina się wąskimi uliczkami Alfamy, a następnie przechodzi przez Baixa i pod górę do Chiado. Przejażdżka jest iście filmowym doświadczeniem, choć trzeba przygotować się na dużą liczbę podróżujących. Chcąc uniknąć tłumów, warto tramwajem pojechać bardzo wcześnie rano.

Tramwaj 28 w Lizbonie
Tramwaj 28 w Lizbonie to jedna z najciekawszych atrakcji stolicy Portugalii (fot. Robenson Gassant unsplash.com)

Panteao Nacional

Lizbona to miasto pięknych budynków. Jednym z tych wartych wyróżnienia jest barokowy pałac narodowy, czyli Panteao Nacional. Pierwotnie pełnił on funkcje kościoła, jednak dziś obejrzeć można w nim pomniki zasłużonych Portugalczyków. Prawdziwą atrakcją tego miejsca jest jednak wejście na kopułę, z której podziwiać można piękny widok na miasto.

Klasztor św. Hieronimitów

Klasztor św. Hieronimitów to imponująca budowla o ogromnych rozmiarach. Zbudowany został, aby upamiętnić powrót Vasco de Gama z Indii (wielki odkrywca jest też tu pochowany). Budowla zachwyca nie tylko swoimi rozmiarami, ale i misternie zdobionymi oknami witrażowymi, pięknie rzeźbionymi kolumnami, dekorowanymi sklepieniami sufitowymi i zapierającymi dech w piersiach krużgankami. Największe wrażenie na odwiedzających robi wewnętrzny dziedziniec, pełen złotych łuków.

Torre de Belem i Pomnik Odkrywców

Zaledwie kilka kroków od Klasztoru św. Hieronimitów znajduje się promenada. Biegnie ona nad rzeką Tag. Jednym z głównych punktów spacerowych jest wieża Belem, która została wybudowana w celu ochrony Lizbony. Jest ona przykładem architektury manuelińskiej. Na wieże można wejść lub też podziwiać jej piękno z oddali – z zewnątrz bowiem prezentuje się najlepiej. Czas, który poświęciłoby się na wspinaczkę na wieże i stanie w kolejce po bilet, warto wykorzystać na odwiedzenie pomnika Wielkich Odkrywców. Przedstawia on ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych m.in. Henryka Żeglarza, Vasco da Gama, Ferdynanda
Magellana, Diogo Cao. Na samym szczycie pomnika jest mały taras, z którego można podziwiać panoramę dzielnicy Belem. Warto też zwrócić uwagę na marmurową mozaikę przed pomnikiem, która przedstawia mapę i trasy, jakie pokonywali portugalscy odkrywcy.

Wieża Belem Lizbona
Wieża Belem w Lizbonie to atrakcja, którą warto zobaczyć (fot. Jure Tufekcic unsplash.com)

Fabryka LX

Fabryka LX to dawne zakłady tekstylne, które zostały w ostatnich latach przekształcone w nowoczesną i kreatywną przestrzeń gastronomiczno – rozrywkową. Obecnie odnaleźć można tu outlety z kreatywnymi projektami, sklepy z rękodziełem, galerie niszowych artystów, butiki w stylu vintage. W LX Factory można również dobrze zjeść. oferta restauracji, kawiarni i barów jest niezwykle zróżnicowana. Obok knajpek oferujących tradycyjną portugalską kuchnię znajdzie się też te meksykańskie, włoskie czy z międzynarodowymi daniami. Fabrykę LX warto
odwiedzić również dla najlepszego street artu w mieście. Murale królują niemal na każdym budynku i przyciągają wzrok swoją niezwykłością.

Fabryka XL
Fabryka LX w Lizbonie (fot. Vita Maksymets unsplash.com)

Windy w Lizbonie

Charakterystyczną dla Lizbony atrakcją są windy. Obecnie w mieście działają cztery historyczne: Elevador de Santa Justa, Elevador da Bica, Elevador da Glória i
Elevador do Lavra
– najpopularniejsza jest ta pierwsza. Dzięki nim nie trzeba wspinać się po stromych uliczkach – winda pozwala również spojrzeć z innej perspektywy na miasto i jego zabytki.

Winda w Lizbonie
Winda Santa Justa w Lizbonie (fot. Adam Hornyak unsplash.com)

Targ Feira da Ladra

Lizbona jest miastem atrakcyjnym nie tylko dla lubiących zabytki, ale też nieco bardziej wyszukane atrakcje. Od lat w każdy wtorek i sobotę w mieście odbywa się pchli targ nazywany Feira da Ladra, czyli targ złodziei. Jego nazwa nie oznacza jednak, że sprzedawane są kradzione przedmioty, bez wątpienia jednak na Feira da Ladra można kupić stare telefony, zepsute manekiny, zapomniane płyty winylowe, porcelanę, kryształy, rękodzieło, meble ze strychu babci i wszystko, co tylko dusza zapragnie.

Koncert Fado

Wybranie się na koncert Fado to obowiązkowa rzecz do zrobienia w Lizbonie. Rzewny, tęskny śpiew, któremu towarzyszą dźwięki portugalskiej gitary to poruszające doświadczenie. Koncerty fado oferuje wiele restauracji i barów, najlepiej jednak wybrać się do małego, lokalnego miejsca. W nim będzie można posłuchać muzyki, zajadając się jednocześnie daniami kuchni portugalskiej.

Co jeszcze zobaczyć w Lizbonie?

Lizbona to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Po zobaczeniu głównych atrakcji można wybrać się na wycieczki i spacery poza utartym szlakiem lub wyjechać poza miasto. W przypadku tych pierwszych warto postawić na takie atrakcje jak: rejs po rzece Tag, dzielnicę Bairro Alto, Ogród Botaniczny, gastronomiczny market Time Out Market, różową ulicę w dawnej dzielnicy czerwonych latarni, muzeum MAAT, Oceanarium, stadion piłkarski SL Benfica. Decydując się na zwiedzenie najbliższych okolic Lizbony dobrze natomiast wziąć pod uwagę:

  • baśniowy pałac w Sintrze,
  • małą wioskę rybacką Cascais,
  • winnice w Evora, Alentejo lub regionie Setubal
  • wysunięty najdalej na zachód Europu punkt Cabo da Roca.
  • Fatimę i Nazare.
Lizbona zachód słońca
Zachód słońca w Lizbonie (fot. Karsten Winegeart unsplash.com)

Atrakcje dla dzieci

Lizbona to świetny kierunek na rodzinne wakacje. W mieście nie brakuje bowiem atrakcji również dla najmłodszych podróżników. Tą największą jest ogromne oceanarium, gdzie z bliska można obejrzeć różne rodzaje rekinów, wydr morskich, krabów, pingwinów, ryb. W oceanarium można również spędzić całą noc. Atrakcji tej należy szukać pod nazwą Dormindo com os tubarões – spanie z rekinami Lizbona. Atrakcje dla najmłodszych czekają również w Pawilonie Wiedzy i Nauki, gdzie działają interaktywne muzea łączące wiedzę i zabawę. Najmłodszym spodoba się również wycieczka żółtą amfibią Hippotip, która najpierw jeździ po ulicach miasta, a potem wypływa na wody rzeki Tag. Oprócz tego z dzieckiem można odwiedzić ZOO, Adventure Park, miasto KidZania czy park trampolin.

Punkty widokowe

Lizbona podobnie jak Rzym zbudowana jest na siedmiu wzgórzach. Uroki miasta można więc podziwiać z wielu punktów/tarasów widokowych. Każdy z nich ma inny klimat, dlatego podczas pobytu w stolicy Portugalii warto wybrać się na każdy z nich. Najpiękniejsze widoki roztaczają się z:

  • Miradouro de São Pedro de Alcântara
  • Miradouro de Santa Catarina
  • Miradouro de Santa Luzia
  • Miradouro das Portas do Sol
  • Miradouro da Graça
  • Miradouro da Senhora do Monte

Jak dojechać do Lizbony?

Z racji znacznej odległości od Polski do stolicy Portugalii najlepiej dolecieć samolotem. Podróż trwa niewiele ponad 4 godziny. Bezpośrednie loty startują z Warszawy i Krakowa. Z innych miast polski jak np. Wrocław, Poznań, Gdańsk do Lizbony leci się z przesiadką. Podróżujący mogą skorzystać z linii tradycyjnych oraz tanich przewoźników. Ceny biletów zaczynają się od 350 złotych w dwie strony. Lotnisko w Lizbonie znajduje się w obszarze miasta. Do centrum i innych dzielnic można dojechać metrem, taxi lub Uberem.

Komunikacja miejska w Lizbonie

Lizbona posiada rozbudowaną sieć transportu publicznego, w tym tramwaje, kolejki linowe, autobusy i metro. Bilet jednorazowy na tramwaje, autobusy i metro kosztuje 1,50 Euro, całodobowy 6,40 Euro. Bilety można kupować również w autobusach i tramwajach – wtedy ich cena jest wyższa (autobus 2 Euro, tramwaj 3 Euro). Zostając w Lizbonie dłużej, najlepszym rozwiązaniem jest zakup papierowej karty wielokrotnego użytku VivaViagem. Można ją doładowywać na każdej stacji i płacić za bilety podróżując po całym mieście. Decydując się na wycieczki poza miasto, warto skorzystać z wygodnej kolejki podmiejskiej, która odjeżdża ze stacji Rossio.

W ścisłym centrum miasta oraz w dzielnicy Alfama warto zrezygnować z poruszania się komunikacją i zastąpić ją spacerem. Jest to jedyny sposób, aby zobaczyć małe, wąskie i niedostępne dla autobusów i tramwajów uliczki. Należy jednak pamiętać, że takie spacery mogą być wykańczające, bowiem Lizbona jest miastem pełnym pagórków i wzniesień. Ciekawą alternatywą na pokonywanie pagórków jest korzystanie z hulajnóg elektrycznych. W Lizbonie można je wypożyczyć poprzez jedną z wielu aplikacji.

W stolicy Portugalii nie brakuje też taksówek. Działają aplikacje Uber i Taxify, które
mogą być alternatywą dla komunikacji miejskiej.

Pogoda w Lizbonie

W Lizbonie panuje klimat podzwrotnikowy – śródziemnomorski, co oznacza łagodne zimy i gorące lata. Co do zasady miasto można odwiedzać przez cały rok, jednak za najlepsze miesiące, aby poznać atrakcje Lizbony, uważa się okres od marca do maja, a następnie od września do połowy listopada.  Temperatury w Lizbonie są wtedy niższe i sprzyjają zwiedzaniu, a samo miasto jest mniej zatłoczone. W szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu należy liczyć się z odczuwalnymi upałami. Średnie najwyższe temperatury w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu w Lizbonie to odpowiednio: 25,7°C, 27,9°C, 28,3°C i 24,1°C. Najzimniejszym miesiącem w Lizbonie jest styczeń ze średnią temperaturą 8,3°C. W miesiącach zimowych
pojawiają się też obfite opady. Deszcz najczęściej pada od listopada do lutego. Warto też pamiętać, że w leżącej nad oceanem Lizbonie może być wieczorami chłodno nawet w czerwcu, a lekki wiaterek jest niemal zawsze.

Plaże w Lizbonie

Atrakcje Lizbony stanowią również plaże położone nad Oceanem Atlantyckim. Można na nich serfować, pływać lub opalać się. Trzeba jednak pamiętać, że w Atlantyku woda niemal przez cały czas jest zimna, a na plaży może być chłodno i wietrznie.

Najbliżej miasta znajdują się plaże w Costa da Caparica i Cascais. Bez trudu można
do nich dojechać z centrum. Warte uwagi są Praia dos Pescadores, Praia do
Guincho
, Praia da Conceição lub Praia da Rainha. Wiele osób odwiedza też Boca do
Inferno
, czyli formację skalną “Usta Piekieł”, gdzie fale malowniczo rozbijają się o
skały. Plaże na tym odcinku są płaskie, piaszczyste i bardzo dobrze
zagospodarowane pod względem infrastruktury. Bez problemu można na nich
odnaleźć prysznice, toalety, bary, restauracje czy wynająć leżaki i parasole.

Mając więcej czasu, można odwiedzić plaże położone nieco dalej np. w Sintrze i
okolicach. Wyróżniają się one tym, że otoczone są przez wysokie klify. Wiele z plaż
w Sintrze jest dzika, niewielka, ale niezwykle malownicza. Najdalej od Lizbony
położone są plaże w okolicach miasta Setubal i Parku Arrabieda. Kuszą one
drobnym piaskiem, lazurową wodą, wysokimi klifami i bujną roślinnością.

Kuchnia, czyli co zjeść w Lizbonie?

Kuchnia portugalska nie należy do tych najpopularniejszych, nie oznacza to jednak, że podróży do stolicy nie można połączyć z doznaniami kulinarnymi. Więc co zjeść w Lizbonie, aby poznać portugalskie smaki? Punktem obowiązkowym jest wybranie się na Pastéis de Nata. Jest to niewielki deser, który jest babeczką z kremem jajecznym. Je się ją solo lub posypuje cynamonem/cukrem pudrem. Według legendy Pastéis de Nata powstał w klasztorze Hieronimów w Beleme i to w cukierni obok klasztoru mają być podawane te najlepsze, robione zgodnie z tradycyjną recepturą. Pyszne Pastéis de Nata można jednak odnaleźć w każdej lizbońskiej kawiarni.

Rzeczą, którą warto spróbować w Lizbonie jest też Ginjinha, czyli typowy portugalski trunek. Wyrabiany jest on z jagód, które przypominają nasze wiśnie. Ginjinha sprzedawana jest na kieliszki, można jej spróbować podczas jednego ze spacerów po Lizbonie. Podawana jest solo lub z wafelkiem z wiśniami/czekoladą.   Nie można również zapominać, że miasto Świateł słynie z pysznych owoców morza. Ośmiornice, krewetki, ryby czy kraby przyrządzane są tu na tysiące sposobów i warto spróbować, choć kilka z nich. Fani owoców morza jako pamiątkę z wakacji w Lizbonie przywieść mogą również słynne puszki rybne.

W restauracjach, na targach i marketach gastronomicznych warto też poprosić o typowe portugalskie dania np. Caldo Verde, Bacalhau, Açorda de Camarão, do których będzie się popijać czerwone lub zielone wino.

Noclegi w Lizbonie

Baza noclegowa w Lizbonie jest niezwykle rozbudowana. Można tu znaleźć noclegi na każdą kieszeń i w każdym standardzie. Narzekać nie będą osoby lubiące i ceniące luksus, bowiem liczba hoteli 5-gwiazdkowych jest spora. Luksusu w Lizbonie zażyć można np. w Santiago de Alfama – Boutique Hotel czy Valverde Hotel. Nie brakuje też hoteli, z pokojami wieloosobowymi, które najczęściej wybierają backpacersi. Pośrednim wyborem są hotele 2-i 3- gwiazdkowe o dobrym standardzie, a także apartamenty oferowane na krótki termin. Ceny za jedną noc w pokojach wieloosobowych zaczynają się od 60 złotych. Za prywatne mieszkania i pokoje w hotelach trzeba zapłacić jednak znacznie więcej, szczególnie w szczycie sezonu.

Najwięcej hoteli i apartamentów zlokalizowanych jest w pięknej dzielnicy Alfama i rozrywkowym, Barrio Alto. Szukając tańszego noclegu, warto rozważyć mniej znaną, ale urokliwą dzielnicę Mouraria, graniczącą z Alfamą i znajdującą się nie opodal zamku św. Jerzego. Chcąc uniknąć długich dojazdów do najważniejszych atrakcji Lizbony unikać należy noclegów po drugiej stronie rzeki Tag np. w Alamedzie.

Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *