Connect with us

Wakacje za granicą

Malediwy – kiedy jechać? Pogoda na Malediwach

Zaktualizowano

dnia

Malediwy archipelag

Jak wygląda raj? Turkusowa woda, plaże wypełnione miękkim piaskiem, egzotyczna roślinność i spokój otaczającego oceanu – takie właśnie są Malediwy. Chcesz wybrać się tam na niebiańskie wakacje i zaznać prawdziwego relaksu? Sprawdź kiedy najlepiej zaplanować urlop i jechać na Malediwy, aby nacieszyć się promieniami słońca i odpocząć bez zmartwień o pogodę.

Malediwy – perła Oceanu Indyjskiego

Nazwa znana każdemu – z folderów, programów podróżniczych lub opowieści obieżyświatów. Jest to również jedna z najbardziej popularnych destynacji urlopowych, jeśli zależy nam na doświadczeniu prawdziwej egzotyki lub uprawianiu sportów wodnych w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Malediwy archipelag
Malediwy to niewątpliwy raj – kiedy najlepiej tam jechać? (fot. unsplash.com)

Malediwy to południowy sąsiad Indii, archipelag złożony z ponad tysiąca niewielkich wysepek o niezwykłej urodzie. W kraju znajduje się tylko jedno duże miasto – stolica Male. Dzięki niezwykłemu położeniu geograficznemu i wyjątkowej przyrodzie, państwo to funkcjonuje w oparciu o turystykę, rybołówstwo oraz uprawę palm kokosowych i bananowców.

Atrakcje turystyczne na Malediwach

Z uwagi na otoczenie wodami oceanicznymi, archipelag ten to idealne miejsce dla miłośników nie tylko leniwego wylegiwania się na białych plażach. Osoby zainteresowane sportami wodnymi, nurkowaniem i aktywnym wypoczynkiem z pewnością nie będą zawiedzione.

Wyspy, z których składają się Malediwy, położone są pośród atoli raf koralowych, których oglądanie stanowi niezwykłe podwodne przeżycie. Obserwacja oceanicznej fauny jest jedną z największych lokalnych atrakcji zarówno dla osób chcących jedynie spróbować ekscytującej aktywności, jak i dla zaawansowanych nurków. 

Popularną rozrywką związaną z wodą są również rejsy. Ze względu na fakt, że niewiele ponad 200 wysp jest zamieszkanych na stałe, wiele z nich funkcjonuje jako przystanki dla turystów, którzy pragną poczuć zobaczyć prawdziwą bezludną wyspę. Płynąć można katamaranem, łodzią lub motorówką i włączyć w przygodę wędkowanie lub kąpiele w błękitnych zatokach.

Pomimo niewielkich rozmiarów, na lądzie Malediwy również mają wiele do zaoferowania. W Male zwiedzić można Muzeum Narodowe, wybrać się do Pałacu Sułtana lub zajrzeć do Meczetu piątkowego. Chociaż najpopularniejszym rozwiązaniem podczas odwiedzania archipelagu jest mieszkanie w resortach oferujących posiłki, warto spróbować również wyspiarskiej kuchni – ryb, owoców morza i egzotycznych roślin. Mieszające się wpływy kultury islamskiej i hinduskiej sprawiają, że lokalne dania na długo zapadają w pamięć. 

Pogoda na Malediwach bywa zmienna. Kiedy najlepiej się tam wybrać? (fot. Ibrahim Rifath unsplash.com)

Jak dolecieć na Malediwy?

Poprzez brak połączenia z lądem kontynentalnym, na Malediwy najlepiej jest dostać się drogą powietrzną. Większość samolotowych połączeń bezpośrednich z Europy odbywa się z Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec – zazwyczaj są to loty czarterowe. Warto pamiętać, aby wykupić bilety dużo wcześniej lub skorzystać z oferty Last Minute, dzięki czemu znacznie spadnie ich cena.

Klimat i pogoda na Malediwach

Większość zdjęć zrobionych na Malediwach to nieustające słońce oraz nieskazitelnie czyste niebo. Jednak czy zawsze pogoda dopisuje? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie właściwie, należy wziąć pod uwagę obszar klimatyczny w jakim archipelag się znajduje. Z racji bliskiego położenia względem równika, który przechodzi przez terytorium morskie podległe pod Malediwy, pogoda w ciągu roku jest raczej stała i występują jedynie niewielkie różnice w temperaturach. Ich wahania w ciągu 12 miesięcy nie przekraczają bardziej drastycznych spadków i wzrostów niż 10 stopni Celsjusza. 

Również temperatury wody są przez cały czas dość wysokie – od 26 do 29 stopni – dzięki czemu kąpiele w lokalnych zatokach zawsze są przyjemne. Malediwy charakteryzują się typowa dla klimatu równikowego dużą wilgotnością powietrza, od 70% do nawet 85%! Należy pamiętać, że może to mieć duże znaczenie w odczuwaniu wysokich temperatur. 

Kiedy najlepiej jechać na Malediwy?

Sezony na Malediwach dzieli się na tzw. niski oraz wysoki, ponieważ nie występują tam typowe pory roku, jak w przypadku np. Polski. W każdym przypadku, ze względu na przystępność klimatyczna, wakacje w obu porach mają zalety i wady.

W sezonie niskim, czyli od maja do października, egzotyczny archipelag traci część swoich uroków ze względu na wpływ monsunów letnich (morskich), czyli deszczowych. W tym czasie opady są obfite, a wody oceanu wzburzone, jednak temperatury utrzymują się na stałym poziomie. Chociaż pora deszczowa nie jest najlepszym czasem na wizytę na Malediwach jeśli pod uwagę brana jest łagodna pogoda, okres ten słynie z najpiękniejszych zachodów słońca w tym regionie.

Sezon wysoki, trwający od listopada do kwietnia, to właśnie ten moment, dzięki któremu można opalać się przy idealnie cichym oceanie oraz w pełnym słońcu. Okres suchych monsunów zimowych to najlepsze miesiące na wycieczkę w kierunku archipelagu. Pogoda jest bardzo stabilna, opady są znikome a wiatry niemal nie występują. Podczas gdy w Europie panuje zima, na południe od Indii jest największa szansa na doświadczenie prawdziwego tropiku.

Pogoda na Malediwach w ciągu roku

Co zrobić, jeśli jednak nie ma możliwości wyboru terminu wyjazdu, a rajskie wyspy są podróżniczym marzeniem? Na co przygotować się odwiedzając archipelag w poszczególnych miesiącach roku? Poniższy opis poszczególnych miesięcy dostarczy odpowiednich informacji dotyczących pogody oraz klimatu na Malediwach o każdej porze roku – należy jednak pamiętać, że prognozy pogody zawsze mogą być zmienne, a klimat nieustannie ewoluuje.

Pogoda na Malediwach zależy od miesiąca (fot. Love Maldives unsplash.com)
Pogoda na Malediwach zależy od miesiąca (fot. Love Maldives unsplash.com)

Malediwy – pogoda styczeń

Styczeń to jeden z najlepszych miesięcy na wycieczkę na Malediwy. Pogoda jest przyjemna, środek sezonu suchego. W ciągu dnia temperatury osiągają od 28 do 30 stopni Celsjusza, aby w nocy spaść do ok. 23°C. Dni deszczowe w styczniu są nieliczne i zdarzają się wyjątkowo rzadko – nie więcej niż 3 – natomiast opady nie przekraczają 70 mm/m². Słońca można doświadczyć przez ok. 8 godzin każdego dnia, przy niewielkiej szansie na silniejsze wiatry i opady. Wilgotność powietrza jest niska, uwzględniając rodzaj klimatu, bo jedynie 72%, podczas gdy temperatura wody to ok. 27°C.

Malediwy – pogoda luty

Jeśli nie było czasu na samym początku roku – nie ma potrzeby do obaw! W lutym na Malediwach pogoda wciąż dopisuje ponieważ jest to sam środek sezonu. Temperatura wzrasta, o 1°C, zarówno w ciągu dnia do 31°C, jak i w nocy do 24°C. Jest to również okres najdłuższej aktywności słońca w ciągu roku i sięga ona 9 godzin każdej doby. Według historii danych pogodowych na Malediwach, ten miesiąc może być zupełnie pozbawiony opadów deszczu oraz burz. Woda w lutym pozostaje w tej samej temperaturze co w styczniu (27°C, podobnie jak nie zmienia się wilgotność. Doskonała widoczność pod wodą.

Malediwy – pogoda marzec

Marzec to kolejne 30 dni, aby zarezerwować urlop i cieszyć się prawdziwie rajskimi okolicznościami przyrody bez zmartwień, że pogoda pokrzyżuje wakacyjne plany. Malediwy w marcu pozostają dość suche i gorące. Temperatura ponownie wzrasta o 1°C – tym razem również wody, której ciepłota sięga 28°C. Pojawiają się nieco większe podmuchy, dzięki czemu rozpoczyna się sezon surfingowy. Opady w marcu mogą pojawić się przez ok. 3 dni w ciągu miesiąca, jednak nie będą one większe niże 75 mm/m² i doskonale złagodzą skutki bardzo wysokich temperatur. Witaminę D dzięki słońcu uzupełniać można przez 9 godzin dziennie.

Malediwy – pogoda kwiecień

Miesiąc kwiecień oficjalnie kończący sezon zimowy na wyspach archipelagu. Powoli wzrasta wilgotność powietrza – do 74% – co zapowiada zbliżający się monsun letni. Liczba deszczowych dni w kalendarzu osiąga poziom 5 i częściej występują nagłe opady deszczu w ciągu dnia, szczególnie w południowych stronach kraju. Ilość godzin, podczas których słońce jest w pełni widoczne, zaczyna spadać do ok. 8 na dobę. W tym samym momencie temperatura powietrza osiąga najwyższe notowania, ponieważ w ciągu dnia można spodziewać się aż 33°C, natomiast w nocy spada jedynie do 26°C. Zdarza się, że woda w kwietniu będzie miała nawet 30°C. Również silniej odczuwalne są wiatry.

Malediwy – pogoda maj

Maj. Rozpoczyna się pora monsunu morskiego, który przynosi bardziej gwałtowne zmiany pogody. Temperatura w dzień i w nocy utrzyma się podobnie jak w kwietniu, dotyczy to również temperatury wody. Ilość deszczowych dni oscyluje pomiędzy 10-12, podczas których może spaść do 220 mm/m² deszczu. Jest niezwykle gorąco, wilgotność powietrza nie spada, natomiast może się podnieść do 78%. Ilość godzin słonecznych w ciągu dnia w maju wciąż maleje – do 7 na dobę. Idealna pora dla tych, którzy potrzebują się wygrzać – maj to najgorętszy miesiąc w roku, podczas którego wciąż wzrastają fale i zmniejsza się przejrzystość wody.

Malediwy – pogoda czerwiec

Temperatura powietrza obniża się nieco w czerwcu, jednak niewiele ponieważ do 31°C w ciągu dnia, aby w nocy wciąż sięgać 26°C. Duże ryzyko opadów, również całodziennych, przez ok. 17 dni na przestrzeni miesiąca. Ilość opadów również wzrasta. Woda zazwyczaj pozostaje w temperaturze powyżej 27°C. Pewne są gwałtowne zmiany pogody i ulewy. W czerwcu pojawia się bardzo duża wilgotność – do 85% – podczas gdy niebo powoli zasnuwa się chmurami.

Malediwy – pogoda lipiec

Lipiec to szczyt sezonu monsunów letnich, który charakteryzują wciąż duża zawartość wody w powietrzu, gorąco oraz duże prawdopodobieństwo występowania nagłych, krótkich i intensywnych opadów. W ciągu dnia można spodziewać się 29°C, podczas gdy w nocy temperatura może spaść do 26°C. Ilość dni deszczowych w lipcu utrzymuje się, natomiast opady sięgają do ok. 150 mm/m². Jeden z miesięcy z najkrótszą obecnością słońca na Malediwach – jedynie 6. Woda w oceanie wciąż pozostaje bardzo przyjemna – 28°C.

Malediwy – pogoda sierpień

Sierpień na archipelagu niemal nie różni się od swojego poprzednika. Pora deszczowa wciąż pozwala cieszyć się ciepłem i pięknymi zachodami słońca, chociaż często występują wichury. Temperatury jednak zmniejszają się o 1°C w stosunku do lipca, ilość opadów spada do 145 mm/m². Temperatura wody wynosi 28°C. Niestety, słońce wciąż pojawia się dość krótko w w ciągu dnia – jedynie na 5 godzin. Wilgotność powietrza sięga 82%. 

Malediwy – pogoda wrzesień

Obok maja i października – wrzesień to jeden z miesięcy, w których opady są wyjątkowo silne i mogą osiągnąć pułap 250 mm/m². Wiąże się z tym również wysoka wilgotność powietrza, a na wszystko wpływ ma dalsza obecność monsunu morskiego. Wysoka liczba dni deszczowych, niewiele słońca i zdarzające się silne wiatry wciąż jednak nie pozwalają temperaturze spaść poniżej 29°C w ciągu dnia i 25°C w nocy. Ocean w temperaturze 27°C i zwiększająca się ilość godzin słonecznych zachęcają do dalszego odwiedzania kraju. 

Malediwy – pogoda październik

Październik to ostatni z bardzo deszczowych miesięcy na rajskich wyspach! Opady wciąż przekraczają 220 mm/m2 w ciągu miesiąca, co przekłada się na utrzymanie wysokiej wilgotności – 80% Temperatury podobne jak we wrześniu, do 30°C w ciągu dnia i 25°C w nocy. Woda również pozostaje ciepła. Jest to również zakończenie sezonu surfingowego na Malediwach, ponieważ od listopada ustają silne wiatry i znacząco zmniejszają się fale. 

Malediwy – pogoda listopad

W listopadzie następuje przejście w porę suchą, odrobinę chłodniejszą, lecz bardziej słoneczną. W ciągu dnia promieniami słońca ponownie można cieszyć się przez przynajmniej 8 godzin, natomiast temperatura powietrza w dzień pozostaje w okolicach 30°C. Wciąż pojawiają się deszcze, jednak jedynie na krótko. Ilość dni deszczowych w listopadzie w ciągu miesiąca spada do 7-8, jak również ilość opadów i nawilżenie powietrza – 76%. Woda w temperaturze powyżej 27°C.

Malediwy – pogoda grudzień

Grudzień to oficjalne rozpoczęcie sezonu monsunów zimowych. Powietrze płynące znad kontynentu osusza klimat na Malediwach i oczyszcza niebo. Zdecydowanie częściej pojawia się słońce i na dłużej. Temperatury powietrza o każdej porze doby spadają o 1°C w stosunku do poprzedniego miesiąca. W grudniu spada również wilgotność oraz minimalizuje się liczba dni, podczas których występują krótkie opady, do jedynie 2 lub 3. Grudzień to miesiąc kiedy następuje otwarcie najintensywniejszego turystycznie okresu na Malediwach i powitanie słońca na więcej niż 9 godzin w ciągu doby.

Malediwy (fot. Dominik Kiss unsplash.com)
Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *