Connect with us

Przewodniki turystyczne

Malaga: atrakcje, plaże, zwiedzanie – co robić w Maladze?

Published

on

Malaga miasto

Malaga na pierwszy rzut oka wydaje się mało interesująca, gdyż pierwsze co rzuca nam się w oczy to blokowiska i stare dźwigi. Nie należy jednak dać się zwieść temu wrażeniu i pominąć Malagi podczas zwiedzania Andaluzji. Jest to drugie po Sewilli miasto południowej Hiszpanii oraz jedno z najbiedniejszych w kraju. Żyje tu około pół miliona mieszkańców, z czego co czwarty jest bezrobotny. Malaga ma jednak swoje ukryte piękno i bardzo cenne atrakcje. To właśnie w Maladze urodził się Picasso i to tutaj znajduje się poświęcone mu muzeum, prezentujące ważną kolekcję dzieł artysty. Na obrzeżach Malagi znajdują się mauretańskie twierdze Alcazaba i Giblarfaro, będące zapowiedzią, tego, co zobaczymy w dalszej części Andaluzji. Centrum miasta zostało niedawno odnowione i prezentuje się bardzo elegancko. Znajdziemy tam interesujące zabytki, które są świadectwem burzliwej historii Malagi. W centrum starego miasta znajduje się katedra z 1528 roku, od której promieniście rozchodzą się malownicze uliczki.

Malaga
Malaga to stolica hiszpańskiego wybrzeża Costa del Sol (fot. Jonas Denil unsplash.com)

Malaga została założona przez Fenicjan jako Malaca i była bardzo ważnym portem Półwyspu Iberyjskiego. Po pokonaniu Kartaginy przez Rzymian w 206 roku p.n.e. stało się głównym portem handlu z Bizancjum. W następnych latach Malaga przeszła w ręce Wizygotów, ale pełen rozkwit nastąpił z chwilą opanowania Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów. To oni uczynili Malagę najważniejszym portem podległym Grenadzie. Po upadku Grenady Malagę przejęli chrześcijanie. Do XIX wieku Malaga pozostała zapomnianym i zaniedbanym miastem. Jej ponowny rozkwit nastąpił, gdy świat podbiło wino malaga, ale rozwój przerwała mszyca, która zdewastowała winnice w całej Europie. Obecnie Malaga jest stolicą hiszpańskiego wybrzeża Costa del Sol, i oferuje ciekawe atrakcje oraz piękne plaże.

Atrakcje w Maladze

Alcazaba i Gibralfaro

Monumentalna twierdza mauretańska Alcazaba jest widoczna niemal z każdego punktu w mieście. Główna część budowli powstała zaraz po zajęciu tych ziem przez Arabów w VIII wieku. Przylega do niej pałac wzniesiony w XI wieku, będący niegdyś rezydencją emirów Malagi. Obecny wygląd kompleksu pałacowego to wynik przebudowy, która miała miejsce w XX wieku, jednak z pierwotnego kształtu udało się zachować patio, sztukaterie i sufity, które świadczą o przepychu, jaki niegdyś tu panował. Prawdziwą perełką tego miejsca jest Muzeum Archeologiczne, w którym możemy podziwiać zbiory fenickie, rzymskie i oczywiście arabskie. Do kompleksu można dostać się schodami lub windą, która jest zainstalowana w skale i stanowi dodatkową atrakcję. Tuż obok wejścia do Alcazaby znajduje się przypadkowo odkryty teatr z czasów rzymskich. Dzisiaj odbywają się tutaj różnego rodzaju imprezy plenerowe.

Na tym samym wzgórzu za Alcazabą wznoszą się pozostałości XIV-wiecznego arabskiego zamku Giblarfaro, który połączony jest z Alcazabą dwoma równoległymi szańcami. Prowadzą do niego przepiękne ogrody, a z góry można oglądać bajeczną panoramę miasta. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć również Gibraltar i góry Atlas.

Katedra w Maladze

Budowę katedry w Maladze datuje się na XVI-XVIII wiek. Jest to budowla dość dziwna i niespójna. Prezentuje liczne style architektoniczne, nie do końca ze sobą współgrające. Ponadto, mimo że katedrę w Maladze budowano przez około 200 lat, to jest ona niedokończona – w jej fasadzie brakuje wieży. Kościół stoi na miejscu dawnego meczetu, który z kolei powstał na miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. W 1487 roku do Malagi wkroczyły wojska chrześcijańskie i jej oblężenie historycy uważają za jedno z najbardziej krwawych podczas rekonkwisty. Po zdobyciu miasta chrześcijanie zaczęli budować katedrę, ale prace nie trwało długo. Podjęto decyzję, że kościół powinien być o wiele bardziej imponujący, niż planowano na początku i od tej pory projekty dość często się zmieniały. Dlatego też dzisiaj zaobserwować możemy taką niespójność architektoniczną. Mieszkańcy nazywają katedrę „La Manquita”, co oznacza jednoręka. Nazwa odnosi się do tego, że przy katedrze wzniesiono tylko jedną z dwóch planowanych wież. Godny uwagi jest fakt, że wieża, którą udało się wznieść, ma 84 metry wysokości i przewyższa ją tylko wieża w Sewilli – Giralda.

Wewnątrz katedry należy zwrócić uwagę na drewniany chór oraz XVIII-wieczne organy złożone z kilku tysięcy rur. W katedrze znajduje się 15 kaplic. W wielu z nich można zobaczyć bardzo cenne obrazy i rzeźby. Warto przyjrzeć się również witrażom.

Największą atrakcją katedry jest możliwość wejścia na jej dach (ale tylko podczas zwiedzania z przewodnikiem). Na górę wiedzie 200 schodów i wspinaczka jest trochę męcząca, ale widoki rekompensują nam ten wysiłek.

Muzeum Picassa

Kolejna atrakcja w Maladze to Muzeum Picassa. Muzeum zlokalizowane jest bardzo blisko katedry. Znajdziemy tam bogatą kolekcję prac Picassa, które stworzył w ciągu ponad 90 lat swojego życia. Oprócz prac samego Picassa muzeum prezentuje wystawy czasowe. Museo Picasso Málaga (taka jest pełna nazwa) jest obiektem stosunkowo młodym, gdyż powstało w 2003 roku. Kolekcja obejmuje 230 dzieł, które artysta stworzył w latach 1892-1972, z czego 204 prace zostały ofiarowane przez Christine i Bernard Picasso – synową oraz wnuka artysty, którzy mieli nieoceniony wkład przy tworzeniu placówki. Najbardziej znane dzieła Picassa, które zobaczymy w poświęconym mu muzeum to: „Composición”, „Acróbata”, „Mujer con los brazos levantados”, „Madre y niño”, „Olga Khokhlova con mantilla” oraz „Insecto”.

Warto pamiętać, że w muzeum nie wolno robić zdjęć ani używać kamery i jest to restrykcyjnie przestrzegane.

Pałac Buenavista

Muzeum Picassa mieści się w pięknym pałacu Buenavista pochodzącym z XVI wieku. Od zewnątrz zdobi go kamienna fasada, a w środku rzuca się w oczy piękne patio oraz krużganek z renesansowymi arkadami. W podziemiach budynku znajdziemy pewną niespodziankę, bowiem znajdują się tam pozostałości archeologiczne, odkryte podczas budowy muzeum. Do najciekawszych odkryć należą fragmenty wieży i murów miejskich z czasów fenickich oraz fragmenty przetwórni produkującej słynną pastę rybną garum z czasów rzymskich. Ponadto podziwiać możemy wiele innych eksponatów z czasów greckich, fenickich, rzymskich.

Port w Maladze

Port w Maladze (Puerto de Malaga) jest drugim największym portem Hiszpanii. (Na pierwszym miejscu znajduje się Algeciras nieopodal Gibraltaru). Przez port w Maladze przebiega tętniąca życiem promenada, która jest idealnym miejscem na nadmorskie spacery i wycieczki rowerowe, podczas których możemy obserwować liczne jachty, parki i bajeczne widoki na Malagę. Napotkamy tu także XVIII- wieczną Kaplicę Niepokalanego Poczęcia zbudowaną 1732 roku oraz latarnię morską La Farola z 1817 roku. Ciekawostką jest fakt, że jest to jedyna latarnia w Hiszpanii, która otrzymała imię żeńskie. Latarnia jest jednym z najlepszych punktów widokowych Malagi. Powstanie portu w Maladze wiąże się z panowaniem Fenicjan. Archeolodzy uważają, że powstał on w VIII w. p.n.e. i jest pierwszym portem fenickim w basenie Morza Śródziemnego. Największy rozkwit portu przypada na czasy inwazji arabskiej. Stał się wówczas jednym z najbardziej aktywnych portów śródziemnomorskich, do którego trafiały takie towary jak: wino, oliwa, migdały, ceramika czy minerały. Przy porcie wyrosły również stocznie arabskie, które napędzały rozwój żeglarstwa. Pozostałości stoczni znajdziemy w Mercado Central de Atarazanas.

Pozostałe atrakcje w Maladze – co jeszcze zobaczyć?

Będąc w Maladze koniecznie należy się wybrać do pobliskiej Benalmadeny, gdzie znajduje się Teleferico Cablecar – kolejka kabinowa, która wiedzie na wysokość blisko 770 m n.p.m. na szczyt góry Calamorro. Widoki, jakie rozpościerają się z góry, zapierają dech w piersiach. Przy dobrej pogodzie, można dostrzec nawet wybrzeże Afryki. Na górze zobaczyć można również pokazy ptaków drapieżnych. Wejście do kolejki znajduje się przy przystanku kolejowym Benalmadena. Kupując bilet mamy do wyboru dwie opcje: możemy wziąć bilet w obie strony, lub tylko w jedną. Na tych, którzy wzięli bilet w jedną stronę, czekają dwa malownicze zejścia: Ruta del Mirador Sur – dosyć prosta ścieżka oraz nieco trudniejsza Ruta del Mirador Norte. Oba zejścia gwarantują niezapomniane wrażenia i widoki.

Malaga miasto
Malaga to popularny cel turystów z Polski (fot. Christian Möller unsplash.com)

Atrakcje dla dzieci

Przyjeżdżając do Malagi ze swoimi pociechami koniecznie należy wybrać się do Delfinarium Selwo Marina w Benalmadenie. Oprócz pokazów delfinów młodzi turyści zobaczą również żółwie, pingwiny, papugi, małpy, lwy morskie, flamingi i inne egzotyczne zwierzęta, które pod okiem trenerów wykonują ku uciesze dzieci różnego rodzaju sztuczki. To wszystko odbywa się wśród tropikalnej roślinności. Park jest kameralny, ale mimo wszystko zapewnia wspaniałe atrakcje. Selwo Marina podzielony jest na strefy tematyczne, które dla ułatwienia oznaczono kolorami. Tuż przy wejściu przywitają nas lwy morskie, zaraz obok delfiny i flamingi. Kilka kroków dalej w oazie otoczonej palmami zobaczyć można pokaz ptaków egzotycznych. Wędrując w głąb parku, spotkamy żółwie, legwany i małpy. Na samym końcu odwiedzimy dwie niezwykłe krainy: Amazonię, w której zobaczymy zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej, oraz Wyspę Lodu, gdzie znajduje się sztuczne iglo i mieszkańcy koła podbiegunowego – pingwiny.

Inną wspaniałą atrakcją dla rodzin z dziećmi jest Biopark we Fuengiroli. Jest to nowoczesny ogród zoologiczny, który zakłada pełen szacunek do zwierząt i ochronę przyrody. W parku bardzo dokładnie zostały odtworzone naturalne warunki życia poszczególnych gatunków, które otoczone są skałami, wodospadami, replikami lasów tropikalnych, aby idealnie odzwierciedlić środowisko życia zwierząt pochodzących z Azji, Afryki czy Madagaskaru. W Bioparku podziwiać można ponad 1400 przedstawicieli 130 gatunków. Spotkamy tam takie zwierzęta jak: tygrys sumatra, fałszywy gawial malajski czy błękitny duiker. Wszystkie te zwierzęta znajdują się na czerwonej liście zagrożonych gatunków IUCN.

Plaże w Maladze

Malaga jest stolicą wybrzeża Costa del Sol, na które tłumnie przybywają turyści z całej Europy. Nie brakuje tutaj pięknych plaż, na których można się zrelaksować, skorzystać z morskich kąpieli i promieni słonecznych. Jedną z najbardziej popularnych plaż jest Playa del Campo de Golf — San Julián, która dokładnie tak jak wskazuje nazwa, znajduje się w pobliżu pola golfowego. Jest to idealne miejsce dla miłośników kitesurfingu. Plaża rozciąga się na około 3,5 km długości i biegnie od Los Alamos do rzeki Río Guadalhorce.

Playa de la Misericordia jest to sztucznie nasypana plaża o długości 1,2 km i szerokości blisko 45 metrów. Znajduje się przy kurortach na Malaguecie. Przylega do niej niezliczona ilość barów i restauracji serwujących lokalne dania i chłodne drinki. Warto wiedzieć, że plaża jest bardzo zmodernizowana i jako pierwsza na świecie wyposażona została w nowoczesne urządzenia ratunkowe „Punto Naranja”. Urządzenie to składa się z liny o długości 400 metrów i silnika elektrycznego.

Kolejną popularną plażą w Maladze jest Playa de Guadalmar, znajdująca się poniżej Playa de San Julian. Jest nieco mniejsza od dwóch pierwszych. Ma 450 metrów długości i kończy się przy ujściu rzeki Guadalhorce do Morza Śródziemnego. W tej bardziej niedostępnej części plaży spotkać można miłośników natury. Jest to jedyna oficjalna plaża dla nudystów w Maladze. Przy plaży znajdują się toalety, prysznice oraz liczne plażowe knajpki. Warto wiedzieć, że plaża znajduje się w okolicach lotniska, co może oznaczać trochę hałasu.

Ciekawym miejscem jest także Playa de San Andrés. Miejsce to jest znane jako miejsce egzekucji generała Torrijos i jego towarzyszy walczących przeciwko monarchii absolutnej, którzy zostali straceni w 1831. W miejscu tego wydarzenia znajduje się obelisk na Plaza de Merced. Plaża cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Warto dodać, że jest bardzo dobrym miejscem dla rodzin wypoczywających z dziećmi, bowiem znajdują się tu liczne place zabaw.

Wybrzeże Costa del Sol
Wybrzeże Costa del Sol to przede wszystkim piaszczyste plaże (fot. Martijn Vonk unsplash.com)

Malaga – jak dojechać?

Do Malagi można dostać się samolotem. Tanie linie lotnicze WizzAir latają do Malagi z Warszawy, Katowic i Gdańska, natomiast Ryanair lata z Modlina, Krakowa i Wrocławia. Lot w zależności od miasta, z którego lecimy, trwa około 4 godzin. Aby dostać się z lotniska do centrum, mamy do wyboru kilka opcji. Najszybciej i najtaniej dostaniemy się kolejką podmiejską, a za bilet zapłacimy niespełna 2 euro. Dobrym rozwiązaniem jest również autobus podmiejski. Linia pośpieszna A Express (L-75) dojeżdża do centrum w ciągu 20 min, a cena biletu to około 3,00 euro. Jeżeli przylecimy w nocy i nie mamy możliwości dojechania kolejką lub autobusem pozostaje nam taksówka. W tym przypadku musimy liczyć się z wydatkiem około 25 euro. Postój taksówek jest tuż przed lotniskiem, a taksówki nie sposób przeoczyć, bo wszystkie są białe. Dobrym rozwiązaniem jest podzielić przejazd z innym pasażerem, który również wybiera się do centrum.

Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z samochodu, musimy wiedzieć, że Warszawę dzieli z Malagą około 3350 km. Żeby bezpiecznie dojechać, należy uwzględnić przerwy na nocleg, zatem na podróż do Malagi samochodem, należy liczyć nawet kilka dni.

Komunikacja miejska

Po Maladze bez problemu można się poruszać metrem lub autobusem. Mamy do wyboru różnego rodzaju bilety. Billete Ocasional jest świetnym rozwiązaniem dla kameralnych grup, gdyż może z niego skorzystać nawet dziewięć osób jednocześnie. Są one do nabycia na stacjach metra. Tarjeta Monedero Metro de Málaga są to bilety, które można wielokrotnie załadować (do kwoty maksymalnie 25 euro) przy użyciu karty (dodatkowy koszt 30 centów). Koszt przejazdu wynosi 0,82 euro. Kolejna opcja to Tarjeta Monedero Consorcio de Transportes. W tym przypadku można łączyć metro i autobus. Korzystając z jednego środka transportu, zapłacimy 0,82 euro, natomiast gdy korzystamy z przejazdu łączonego, koszt przejazdu to 0,65 euro. Z tej opcji również może skorzystać mała grupa. Tego typu bilet można nabyć w kioskach lub w sklepach z tytoniem, a doładujemy je w automatach na stacji metra.

Pogoda w Maladze

Najlepsza pogoda na wypoczynek w Maladze jest w lipcu i w sierpniu. Są to najcieplejsze miesiące, a średnia temperatura wynosi 26 st. C. Najzimniej natomiast będzie w grudniu, styczniu i lutym kiedy to słupki wskazują około 14 st. C. Bardzo dobrą porą na wypoczynek w Maladze jest również czerwiec lub wrzesień. Nie jest wtedy zbyt gorąco a średnie temperatury to 24 st. C. Jeżeli nie jesteśmy miłośnikami plażowania, a do Malagi wybieramy się głównie na zwiedzanie, to tak naprawdę odpowiedni będzie cały rok. W marcu temperatury wynoszą średnio 16 st. C, w kwietniu 17 st. C, a w maju już 20 st. C. Są to idealne miesiące na spacery po mieście. Podobnie jak październik i listopad, kiedy temperatury sięgają 17-20 st. C.

Kuchnia. Co zjeść w Maladze?

Będąc w Maladze, bez problemu znajdziemy miejsce na smaczny posiłek. Znajduje się tu niezliczona ilość restauracji, kawiarni, barów i tawern. W Maladze należy skosztować przede wszystkim ryb i owoców morza. Popularnym daniem jest fritura malagueña, czyli talerz dobroci Morza Śródziemnego. Znajdziemy na nim mieszankę różnych ryb i owoców morza. W Maladze podobnie jak w pozostałych regionach Hiszpanii jada się tapas – czyli drobne przekąski, ukryte pod różnymi postaciami. Mogą to być kanapki, sałatki, szaszłyki, oliwki, orzeszki, smażone ryby, czy owoce morza. W Maladze bardzo popularne są grillowane sardynki, których najlepiej skosztować w barze na plaży, oraz boquerones fritos – otoczone w mące, smażone w głębokiej oliwie i pokropione cytryną sardele. Andaluzyjskie gazpacho każdy zna, ale nie każdy wie, że Malaga ma swój chłodnik, który się nazywa porra antequerana. Głównymi składnikami są: pomidor, chleb, czosnek i olej. Dodaje się również pieprz i ocet. Porra antequerana serwowany jest z jajkami, szynką iberyjską, i nie zawsze, ale bardzo często również z tuńczykiem w oleju.

Noclegi. Gdzie spać w Maladze?

W Maladze znajdziemy szeroki wybór hoteli i innych obiektów noclegowych. Ceny są zależne od lokalizacji hotelu, terminu, w jakim przyjeżdżamy oraz od tego, kiedy rezerwujemy nocleg. Bardzo często opłaca się to zrobić z wyprzedzeniem, wówczas można trafić na promocyjne ceny. Klimatyczny hotel, na który warto zwrócić uwagę ze względu na cenę to  Dulces Dreams Boutique. Znajduje się bardzo blisko centrum i otoczony jest licznymi barami i restauracjami. Cena pokoju dwuosobowego wynosi 290 zł za dobę. Jeżeli zależy nam na czymś bardziej eleganckim, możemy wybrać czterogwiazdkowy hotel Soho Boutique Equitativa. Hotel znajduje się bardzo blisko centrum i niedaleko plaży. Swoim klientom oferuje basen i bar. Wszystkie pokoje wyposażone są w klimatyzację, sejf i telewizor z płaskim ekranem. Koszt noclegu w pokoju dwuosobowym wynosi 584 zł za dobę. Jeżeli natomiast szukamy czegoś wyjątkowego, warto zwrócić uwagę na hotel Debambú Atarazanas. Hotel znajduje się w centrum miasta w pobliżu takich atrakcji jak katedra czy muzeum Picassa. Ma do dyspozycji gości jest taras widokowy. W każdym pokoju zapewniony jest balkon, klimatyzacja i wi-fi. Ponadto każdy pokój wyposażony jest w kuchnię z mikrofalówką i część wypoczynkową z wygodną sofą. Na stanie każdego pokoju znajduje się sejf, telewizor z płaskim ekranem, sprzęt do prasowania oraz biurko do pracy. W łazienkach jest suszarka do włosów i bezpłatny zestaw kosmetyków. Doba w hotelu Debambú Atarazanas wynosi 1356 zł za pokój.

Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *