Connect with us

Wakacje za granicą

Zanzibar – kiedy jechać? Pogoda na Zanzibarze

Zaktualizowano

dnia

Zanzibar

Marzenie o egzotycznych wakacjach na rajskiej wyspie można spełnić wybierając się na Zanzibar. Największym magnesem przyciągającym turystów w ten piękny zakątek planety są białe, pokryte pudrowym piaskiem plaże oraz turkusowe wody Oceanu Indyjskiego, obmywające wyspę. Morskie fale skrywają dużych rozmiarów rafę koralową, idealną do nurkowania. Warto zobaczyć także miejsce narodzin Freddiego Mercury – Stone Town z orientalnymi bazarami i kolonialną architekturą, udać się na wycieczkę do równikowego lasu Jozani Forest czy odbyć „blue safari” (rejs zabytkową niebieską łodzią wzdłuż linii brzegowej wyspy). Odwiedzający Zanzibar mają także możliwość wybrać się na tour po plantacjach aromatycznych przypraw, aby przekonać się, w jaki sposób pozyskuje się pieprz, gałkę muszkatołową, cynamon czy wanilię. 

Zanzibar
Kiedy najlepiej jechać na Zanzibar? Jaka jest pogoda na Zanzibarze? (fot. Olga Budko unsplash.com)

Administracyjnie archipelag zwany Zanzibarem, w którego skład wchodzi Unguja, Pemba i kilka innych, maleńkich wysepek, należy do terytorium Tanzanii. Obowiązującą tu walutą jest szyling tanzański, a miejscowa ludność komunikuje się w kisuahili, choć językiem urzędowym jest angielski. Po angielsku można dogadać się w hotelach, restauracjach czy lokalnych biurach podróży, organizujących toury po wyspie. Przelot z Warszawy trwa około jedenastu godzin, a różnica czasu pomiędzy Polską a Zanzibarem wynosi zaledwie 2 godziny. 

Pogoda i klimat na Zanzibarze

Klimat Zanzibaru należy do strefy podrównikowej, dla której charakterystyczna jest bardzo duża wilgotność powietrza i ekstremalnie wysokie temperatury. Słupek rtęci, określający temperaturę powietrza w ciągu dnia niejednokrotnie wykazuje wartości powyżej 30 stopni Celsjusza, zaś woda osiąga temperatury minimum 25 stopni Celsjusza. Na klimat wyspy wpływ ma nie tylko sąsiedztwo równika, ale także wiejące nad Oceanem Indyjskim wiatry monsunowe. Pojawiający się w grudniu – styczniu a potem w czerwcu monsun kaskazi zwiastuje nadejście wyczekiwanych przez turystów pór suchych. Nie przez przypadek posłużono się liczbą mnogą, ponieważ w klimacie Zanzibaru w cyklu jednego roku pora sucha i deszczowa występuje dwukrotnie. 

Kalendarz pogodowy rozpoczyna się od krótkiej pory suchej. Dwa pierwsze miesiące roku to czas tropikalnych upałów, gdy w ciągu dnia słupek rtęci nierzadko przekracza nawet 35°C. Określenie „pora sucha” nie do końca oddaje warunki klimatyczne panujące wówczas na Zanzibarze, ponieważ powietrze w styczniu i lutym jest bardzo wilgotne, potęgując odczuwanie gorąca. 

Po krótkiej porze suchej następuje załamanie słonecznej pogody i nadchodzi długa pora deszczowa. Od marca aż do końca maja spodziewać się należy ulewnych opadów deszczu, które potrafią utrzymywać się bez godzinnej nawet przerwy przed kilka dni. 

Wraz z początkiem czerwca powraca monsun, rozwiewający gęste deszczowe chmury. Rozpoczyna się długa pora sucha, która potrwa aż do października. Niewielkie dobowe sumy opadów i temperatury rzędu 25-26°C czynią ten okres przyjemniejszym od niezwykle upalnej, krótkiej pory suchej. Niższa jest także wilgotność powietrza i często można liczyć na delikatne powiewy bryzy morskiej.

Pomiędzy dwiema porami suchymi pojawia się okres krótkiej pory deszczowej. Intensywne ale krótkotrwałe ulewy pomiędzy którymi zdarzają się przebłyski ładnej pogody nie dyskwalifikują drugiej połowy listopada i grudnia na odwiedzenie Zanzibaru. 

Zanzibar to popularna destynacja wakacyjna (fot. Aleksandra Yartseva unsplash.com)

Kiedy najlepiej jechać na Zanzibar?

Ze względu na monsunowe zawirowania najodpowiedniejszym czasem na zwiedzenie tanzańskiego archipelagu jest okres pomiędzy czerwcem a październikiem. Czas ten pokrywa się z kalendarzem letnich wakacji, nic więc dziwnego, że długa pora sucha to czas największego ruchu turystycznego na Zanzibarze.  Wtedy to urokliwe hotele zbudowane z drewna i pokryte słomianymi dachami goszczą rzesze turystów z całego świata. 

Wypoczywającym sprzyja klimat, podczas długiej pory suchej mają zagwarantowaną piękną, słoneczną pogodę. Średnie temperatury wynoszą w ciągu dnia 25 – 26°C zaś niewielkie opady, nawet gdy się pojawiają, nie przekraczają średnio miesięcznie 50 mm. Wilgotność powietrza jest mniejsza, niż w ciągu reszty roku, ale musimy pamiętać, że nawet w tzw. suchych okresach w klimacie podrównikowym jest ona o wiele wyższa niż w klimacie umiarkowanym, panującym na kontynencie europejskim. Praktycznie wygląda to w ten sposób, że nawet kilkanaście minut po odświeżeniu się pod prysznicem czy po kąpieli w oceanie będziemy mieli ochotę ponownie zanurzyć się w wodzie, której temperatura w morzu wynosi około 25°C. 

Okres od czerwca do końca października to także czas, gdy znad Oceanu Indyjskiego nadlatuje delikatna bryza, bardzo przyjemna podczas plażowania, zwiedzania i uprawiania wodnych sportów. 

Zanzibar  jaka pogoda?
Kiedy najlepiej jest lecieć na Zanzibar? (fot. Gulen Erol unsplash.com)

Choć uznaje się, że ruch turystyczny na Zanzibarze trwa cały rok, warto mieć na względzie, że najkorzystniejszym czasem na odwiedzenie tego rajskiego zakątka jest właśnie długa pora sucha. Najtrudniejszy pogodowo okres przypada zaś na marzec – końcówkę maja, czyli na długą porę deszczową. Wówczas wiele hoteli zamyka się, nie licząc na odwiedziny gości. Zaletą odwiedzin Zanzibaru w porze deszczowej są natomiast niskie ceny połączeń lotniczych a także brak turystów na wyspie. 

Pogoda na Zanzibarze

Zanzibar – pogoda styczeń

Przed zakupem rajskich wakacji na Zanzibarze warto przyjrzeć się szczegółowo prognozom pogody i sprawdzić, na jakie temperatury i sumy opadów możemy liczyć w poszczególnych miesiącach roku.

Na początku stycznia rozpoczyna się krótka pora sucha, która potrwa do końca lutego. W pierwszych dniach miesiąca mogą pojawiać się jeszcze niewielkie opady deszczu, ale ilość dżdżystych dni nie przekracza zwykle liczby 10, a miesięczne sumy opadów wynoszą 50 – 60 mm. Utrzymuje się bardzo wysoka, mocno dająca się we znaki wilgotność powietrza (75%), efekt parowania ziemi po intensywnych opadach w grudniu.

Słupek rtęci maksymalnie osiąga w styczniu wysokość 30°C i nie spada poniżej 26°C. Średnie temperatury powietrza w ciągu dnia wynoszą 28°C, natomiast nocą 22°C. Rozgrzane wody Oceanu Indyjskiego osiągają zaś średnio 26°C. Utrzymująca się bardzo duża wilgotność sprawia, że panujące temperatury odczujemy jako przekraczające 30°C. Styczeń będzie więc odpowiedni na wyjazd na Zanzibar dla miłośników prawdziwych tropików! 

Zanzibar – pogoda luty

Luty jest drugim miesiącem krótkiej pory suchej, z jedną z najniższych, średnich wartości wilgotności powietrza, która w tym miesiącu wynosi 73%. Szacuje się, że niewielkie opady mogą wystąpić w ciągu zaledwie ośmiu dni lutego. Tak niską liczbą dni deszczowych na podrównikowym Zanzibarze może poszczyć się jeszcze jedynie wrzesień. Miesięczne sumy opadów osiągają wartość 40 – 50 mm. Prawdopodobieństwo, że spotka nas w lutym długotrwała, tropikalna ulewa jest więc naprawdę niewielkie. 

Temperatury w trakcie trwania drugiego miesiąca roku są bardzo zbliżone do wartości ze stycznia. I tak temperatura wody wynosi średnio 27°C a powietrza w ciągu dnia 28°C. Nocą można spodziewać się spadku słupka rtęci do 22°C. Co więcej temperatury za dnia mogą osiągać do maksimum 31°C, nie spadają zaś poniżej 26°C. 

Zanzibar – pogoda marzec

Monsunowy klimat Zanzibaru cechuje zmienność pogody w zależności od kierunku wiatru. Doskonale widać to w pogodzie w marcu, kiedy następuje załamanie pogody i deszczowy front nadciąga na wyspę. Na początku miesiąca zdarzają się jeszcze słoneczne dni, ale każdy kolejny tydzień przynosi nowe grupy ciężkich chmur. Ma to przełożenie w pogodowych parametrach – górna granica deszczowych dni zwiększa się do 17 w ciągu miesiąca a wartości średnich sum opadów podwajają się w stosunku do lutego i wynoszą 130 -140 mm.

W marcu powietrze osiąga wilgotność 78%. Co ciekawe, temperatury nie różnią się znacznie od wartości z lutego, wynosząc za dnia średnio 28°C, maksymalnie 29°C, zaś minimalnie 25°C. Wody Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Zanzibaru osiągają w marcu temperaturę średnio 27°C a noce na wyspie upływają w temperaturze 22°C. 

Zanzibar – pogoda kwiecień

Kwiecień to środek długiej pory deszczowej i jednocześnie najbardziej wilgotny i obfitujący w opady miesiąc na tanzańskim archipelagu. Kilkudniowe ulewy skutecznie odstraszają licznych turystów od przylotu na wyspę. W niektórych latach sumy opadów kwietnia sięgają nawet 380 mm, a ich średnia wartość waha się pomiędzy 210 a 220 mm. Wilgotność powietrza zaś wynosi 83%. 

Pomimo deszczu dalej jest upalnie, ze średnią temperaturą o wartości 26°C, maksymalną 29°C i minimalną 25°C. Nocą analogicznie jak w lutym i marcu średnie temperatury wynoszą 22°C. Woda w oceanie jest wciąż bardzo ciepła, średnio 26 – 27°C.

Zanzibar – pogoda maj

Maj jest ostatnim miesiącem długiej pory deszczowej, z liczbą dni, kiedy występują opady nieprzekraczającą 16. Wciąż na wyspie jest mokro, parno i wilgotno (81%). Opady stają się nieco mniej obfite niż w kwietniu, osiągając średnie sumy w wysokości 150 – 160 mm. 

Podczas parnych i dusznych nocy temperatura sięga 21°C. W ciągu dnia trudno mówić o ochłodzie po deszczu – wartość średniej temperatury powietrza wynosi 26°C. Dolną granicę temperatur powietrza na Zanzibarze w maju wyznacza wartość 24°C, zaś górną słupek rtęci zatrzymany na 28°C. Wody Oceanu Indyjskiego mają wówczas temperaturę 25°C i w drugiej połowie miesiąca zostanie na nich przerwana cisza pory deszczowej. Nadchodzi czerwiec a wraz z nim największy turystyczny sezon na Zanzibarze.

Zanzibar – pogoda czerwiec

Wraz z początkiem czerwca na Zanzibarze rozpoczyna się tak zwana długa pora sucha a wraz z nią szczyt sezonu turystycznego. Pierwsze dni miesiąca mogą jeszcze stanowić pokłosie pory deszczowej, ale liczba dni z opadami nie przekracza 11. Sumy opadów w ciągu miesiąca spadają do zaledwie 50 – 60 mm, a wilgotność powietrza zmniejsza swoją wartość do 76%. 

W parze z suchszym powietrzem, w którym dobrze się oddycha idą także bardzo przyjemne temperatury, których średnia wartość w miesiącu czerwcu wynosi 25°C. Słupek rtęci w ciągu dnia zwykle nie zatrzymuje się niżej niż na wartości 23°C i z reguły nie przekracza 28°C. Nieco chłodniejsze noce, ze średnimi temperaturami rzędu 20°C to czas gdy śpi się lepiej niż podczas upalnych i bardzo wilgotnych dni pory deszczowej. 

Zanzibar – pogoda lipiec

Wakacyjny miesiąc rozpieszcza turystów przybywających na rajskie plaże Zanzibaru naprawdę świetną pogodą. Niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia opadów deszczu daje ich średnie miesięczne sumy w wartości od 30 do 40 mm. Górna granica dżdżystych dni wynosi 9, z wilgotnością powietrza o wartości 74%. 

Bardzo przyjemne temperatury za dnia i w nocy nie zmęczą dokuczliwym upałem. W nocy temperatury wynoszą 19°C, dzięki czemu można nawet wyłączyć klimatyzację w hotelowych apartamentach. Za dnia należy spodziewać się maksymalnie 28, zaś minimalnie 22°C. Średnia temperatura powietrza osiąga wartość 24 – 25°C a wody 23°C. 

Biorąc pod uwagę czynniki pogodowe lipiec jest idealnym miesiącem, aby wybrać się na Zanzibar. 

Zanzibar – pogoda sierpień

Kolejny miesiąc długiej pory suchej także zapewnia idealne warunki na wakacyjny wypoczynek. Temperatury ze średnią wartością 25°C dla powietrza i 24°C dla wody oraz mniejsza wilgotność rzędu 74% tworzą łagodny klimat, w którym dobrze się zwiedza, plażuje i uprawia sporty wodne. Maksymalna temperatura nie powinna przekraczać 28°C i spadać poniżej 23°C za dnia, nocą średnia wartość słupka rtęci wynosi 18°C. 

Ryzyko wystąpienia opadów deszczu jest w sierpniu niewielkie, biorąc pod uwagę, iż maksymalna ilość dni deszczowych to 9, a średnie miesięczne sumy opadów osiągają parametry 30 – 40 mm. Podczas letnich dni na wyspie często pojawia się łagodny zefirek, dzięki któremu powietrze jest bardzo przyjemne. 

Zanzibar – pogoda wrzesień

Wszystkim obawiającym się tłumów na Zanzibarze w lipcu i sierpniu, gdy trwają letnie wakacje zdradzić można sekret, iż we wrześniu pogoda wcale nie jest gorsza w stosunku do letnich miesięcy. Powietrze jest rozgrzane za dnia średnio do wartości 26°C. Minimalne średnie temperatury to 23°, zaś maksymalne 29°C. Nieco chłodniejsze noce (18°C) ułatwią spokojny sen, a woda o temperaturze 24°C będzie doskonała do morskich kąpieli. 

Opady we wrześniu nie są czymś powszechnym. Górna granica dni deszczowych wynosi 8, a sumy opadów są niewielkie (30 – 40 mm). 

Zanzibar – pogoda październik

Październik na tanzańskiej wyspie wróży kres błogiej pory suchej. Pod koniec miesiąca należy spodziewać się gwałtownej zmiany pogody. Znad oceanu nadpłyną chmury, dające średnio 10 deszczowych dni w tym miesiącu i znacznie więcej w następnym. Podskoczy także słupek pomiaru miesięcznych sum opadów i wskaże wartość pomiędzy 70 a 80 mm. Wilgotność nie będzie jeszcze dokuczliwa i nie przekroczy poziomu 74%. 

Temperatura wody w oceanie będzie jeszcze odpowiednia do kąpieli czy nurkowania, osiągając wartość 24°C. W ciągu dnia będzie bardzo, ale wciąż przyjemnie ciepło, średnio 26°C. Górny pułap temperatura osiągnie dobijając do 29 kresek a dolny, spadając do 24°C. Noce będą chłodniejsze, ze średnimi wartościami słupka rtęci na poziomie 19°C.

Zanzibar – pogoda listopad

Listopad to już pewne przejście z długiej pory suchej na krótką porę deszczową. Wilgotność powietrza podskoczy do 78%, zaś średnie miesięczne sumy opadów do 100 – 110 mm. Niektóre lata przynosiły dużo większe sumy opadów w listopadzie, nawet do 200 mm! Deszczowe dni będą towarzyszyć przez większą część miesiąca w liczbie 16. 

Temperatury nieco się zwiększą, potęgując i tak wysoką wilgotność powietrza. W ciagu dnia słupek rtęci wskaże średnio 27°C a w ciagu nocy 20°C. Najniższe występujące w listopadzie temperatury osiągały średnią wartość 25°C. Maksymalnie na termometrach pojawiało się zaś 29 kresek. Woda morska u wybrzeżu Zanzibaru w listopadzie osiąga średnią temperaturę 25°C. 

Zanzibar – pogoda grudzień

Koniec roku to także kres pory deszczowej. W ostatnich dwóch tygodniach grudnia opady deszczu powoli ustają, a na zasnutym dotąd chmurami niebie coraz śmielej pojawiają się promienie słońca. Powietrze jest jeszcze dość wilgotne (78%), dlatego na wyspie jest parno. Ilość dni z deszczem sięga nawet 18, przy średnich miesięcznych sumach opadów o wartości od 140 do 150 mm. 

W grudniu na wyspie jest upalnie, dlatego osoby planujące spędzić na Zanzibarze Boże Narodzenie muszą liczyć się ze średnią temperaturą powietrza w dzień rzędu 28°C. Maksymalnie słupek rtęci może osiągnąć wówczas 30°C a minimalnie 26°C. Powietrze w nocy ma zwykle około 21°C, co przy dużej wilgotności może być nieco męczące, podobnie jak kąpiele w rozgrzanym do 27°C Oceanie Indyjskim. 

Podsumowanie

Analizując dane pogodowe z minionych lat można dojść do wniosku, iż najlepszym czasem na wyjazd na rajską wyspę tanzańskiego archipelagu przypada na długą porę suchą, czyli czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Dobrym momentem dla miłośników tropikalnej aury będzie także druga połowa grudnia, styczeń i luty. 

Zanzibar
Zanzibar zachwyca pięknem plaż i oceanu (fot. Olga Budko unsplash.com)
Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 1 Średnia: 5]