Connect with us

Artykuł sponsorowany

Marzą ci się luksusowe wakacje? Wynajmij jacht na Adriatyku!

Published

on

Luksus nie musi kosztować milionów, a jachtu nie trzeba kupować, żeby nim popływać. Wystarczy wynająć jacht na Adriatyku na tydzień lub dwa, by spędzić wakacje marzeń. Koszta, wbrew pozorom, nie są gigantyczne, za to wrażenia niezapomniane.

Kto może wynająć jacht na Adriatyku?

Większość krajów zlokalizowanych w basenie Morza Adriatyckiego wymaga przynajmniej patentu Jachtowego Sternika Morskiego. Nie powinno to nikogo dziwić, bo w końcu żeglowanie po otwartym morzu to nie to samo, co pływanie łódką po stawie. Co wcale nie znaczy, że faktycznie trzeba mieć patent, by wynająć jacht.

Jest furtka dla osób, którym marzy się rejs po ciepłym morzu, ale nie mają stosownych uprawnień. Za niedużą dopłatą można wynająć jacht ze skipperem. Ta opcja jest nawet lepsza, bo skipper zapewnia kompleksową obsługę rejsu. Pasażerowie jachtu o nic nie muszą się martwić, ich jedynym obowiązkiem jest leżenie na pokładzie i podziwianie widoków.

Gdzie najlepiej wynająć jacht na Adriatyku?

Czarter jachtów Chorwacja to najczęściej wybierane rozwiązanie, chociaż niejedyne możliwe. Jednak to właśnie Chorwacja jest najbardziej kojarzona z Adriatykiem, więc siłą rzeczy i jachty wypożycza się głównie tam. Sprzyja temu zresztą stosunkowo długa jak na ten rejon i bardzo urozmaicona linia brzegowa. Nie brak tu wysp, półwyspów, lagun, zatoczek. Do niektórych można się dostać tylko drogą morską, na przykład na wyspę Ilovik lub Susak.

Warto też odwiedzić przylądek Kamenjak, w pobliżu którego znajdują się podwodne jaskinie. Sam przylądek to raj dla żeglarzy, którzy lubią ciszę i spokój. Jest tu cała masa plaż i zatoczek, do których nie da się dostać drogą lądową. Cicho, pusto, bajecznie, pięknie. A na tych, którzy lubią zdobywać tereny dziewicze, czeka Archipelag Kornati i blisko setka wysp, w większości bezludnych.

Popularnym kierunkiem w tym regionie Europy jest też Słowenia. Chociaż ma bardzo krótką linię brzegową, to jest postrzegana jako dobra baza wypadowa do Chorwacji i Włoch.

Basen Adriatyku to także Włochy, Czarnogóra i Albania. Tu także usługi czarteru jachtów są mocno rozpropagowane. Przy wynajmie warto ostatecznie kierować się nie tylko ceną, ale fragmentem wybrzeża wybranym do zwiedzania. Wynajem jachtu w Słowenii, by zwiedzić wybrzeże Albanii, nie jest dobrym pomysłem.

źródło: unsplash.com

Jak wygląda żeglowanie po Adriatyku?

Adriatyk to morze i ma prawo mieć swoje kaprysy, jednak jest dość przewidywalne. Od lat panuje powszechne przekonanie, że najlepsze warunki do żeglowania dla początkujących są w sezonie letnim. Wówczas właśnie dużą popularnością cieszą się czartery jachtów ze skipperem. Beztroskiemu żeglowaniu sprzyja pogoda, o tej porze roku zawsze słoneczna, ciepła i bezdeszczowa. Jesienią sytuacja wygląda inaczej, pojawiają się silniejsze wiatry, na które z utęsknieniem czekają zaprawione w bojach wilki morskie. To czas dla doświadczonych sterników, którzy nie potrzebują usług skipperów.

Z praktycznego punktu widzenia warto odnotować, że Chorwacja i inne kraje w basenie Morza Adriatyckiego mają bardzo dobrze przygotowane bazy czarterowe. Można nie tylko wynająć jacht, ale i zakotwiczyć w trakcie rejsu. W bazach można uzupełnić zapasy wody i prowiantu, zrobić zakupy, opróżnić toalety chemiczne, skorzystać z bankomatu lub pralni. W niektórych są też miejsca noclegowe.

Popularnym rozwiązaniem są noclegi na kotwicowiskach, których na wybrzeżu Chorwacji nie brakuje.

źródło: unsplash.com

Nie samym żeglowaniem człowiek żyje

Żeglowanie po Adriatyku nie musi oznaczać przebywania non stop na pokładzie jachtu. Chorwacja i inne kraje w tym regionie oferują mnóstwo atrakcji i warto znaleźć czas, by zejść na ląd. W samej Chorwacji na uwagę zasługuje Dubrownik, Makarska, Rijeka. To oczywiście tylko największe porty, ale jest też cała masa mniejszych. Dubrownik nazywany jest perłą Adriatyku i na pewno zasługuje na to miano. Duża liczba zabytków architektury, malowniczych zakątków, miejsc, gdzie można spędzić romantyczny wieczór, to tylko niektóre atrakcje.

Chorwacja znana jest z wyśmienitej kuchni, którą trudno porównać z jakąkolwiek inną. Teoretycznie jest to kuchnia śródziemnomorska, ale w zupełnie innym wydaniu. Królują zupy, co nie jest oczywiste w innych częściach basenu Morza Śródziemnego. Serwuje się tu też sporo ryb, owoców morza i sezonowych warzyw. Wieczory sprzyjają rozsmakowaniu się w lokalnych winach.

Wynajem jachtu na Adriatyku nie musi być jednorazową przygodą. Sama Chorwacja ma tak rozbudowaną linię brzegową i tak dużo miejsc, wartych zobaczenia, że można tu wracać rokrocznie i stale odkrywać coś nowego.

Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 1 Średnia: 5]
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *