Connect with us

Wakacje za granicą

Cypr – ceny w 2024. Czy na Cyprze jest tanio czy drogo?

Zaktualizowano

dnia

Cypr

W czasach szalejącej inflacji i spadającej wartości naszej waluty coraz więcej osób wybierając kierunek swojego urlopu, bierze pod uwagę aspekt ekonomiczny. Cypr jest niezwykle ciekawą destynacją. Można tutaj podziwiać piękne widoki i cieszyć się słonecznym i bezchmurnym niebem przez większość dni w roku. W dodatku można tu dotrzeć, posiadając jedynie dowód osobisty, co jest niezwykle atrakcyjne w przypadku ofert last minute, gdy nie mamy czasu na wyrobienie paszportu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile będzie kosztować Cię urlop na Cyprze.

Cypr
Cypr to popularny cel podróży polaków. Jakie są ceny na Cyprze? (fot. Datingscout unsplash.com)

Waluta na Cyprze

W przypadku południowej, greckiej części Cypru sprawa jest prosta, ponieważ walutą jest tam euro, które bez problemu kupimy w każdym kantorze. W północnej części wyspy okupowanej przez Turcję obowiązuje lira turecka. Jednak większość turystów nie wybiera się w tamte regiony z kilku powodów. Biura podróży nie wysyłają tam swoich samolotów, nie ma zbyt rozbudowanej infrastruktury turystycznej, nie działa tam większość europejskich ubezpieczeń i nie znajdziecie tam również europejskich konsulatów.

W sklepach i restauracjach w większości przypadków zapłacicie kartą. Nie musicie kupować dużej ilości euro przed wyjazdem. Wystarczy 100 euro na początek. Później możecie skorzystać z bankomatu, dzięki czemu nie będziecie musieli nosić przy sobie dużej sumy gotówki.

Ceny noclegów i zakwaterowania na Cyprze

Cypr żyje z turystyki, więc znajdziesz tutaj liczne oferty hoteli, pensjonatów, kwater i hosteli. Ceny potrafią być bardzo rozbieżne. Dużo zależy od lokalizacji budynku, standardu pokojów, sezonu czy tego, z jakim wyprzedzeniem rezerwujesz nocleg.

Dwuosobowy pokój z łazienką w sezonie powinien kosztować między 80€ a 100€. Zimą możesz zaoszczędzić nawet połowę tej kwoty i znaleźć taki sam nocleg za 40€. Tak jak w przypadku większość państw najdroższy jest wynajem w stolicy — Nikozji. Tutaj musisz być przygotowany na cenę 160€ – 200€ za noc.

Ceny transportu w 2024

Większość turystów przylatuje na Cypr samolotem i po wyspie najczęściej poruszają się lokalnymi autobusami, cena jednorazowego biletu dla jednej osoby wynosi 1,50€. Jeżeli planujemy dużo się przemieszczać, możemy od razu kupić tygodniowy bilet za 20. Za bilet na przejazd międzymiastowy zapłacimy między 4€ a 7€ w zależności od trasy. Dojazd z lotniska do miasta, tak jak w większości lokalizacji będzie płatny „ekstra”, trzeba liczyć się z wydatkiem od 8€ do 15€ zależnie od lotniska i miasta, do którego chcemy dojechać.

Ceny produktów spożywczych w sklepach

Wiele produktów spożywczych na Cyprze będzie mieć zbliżoną cenę do tych w Polsce. Tak jak w większości państw najtańsze będzie lokalne jedzenie, a produkty importowane będą znacznie droższe. W poniższej liście braliśmy pod uwagę ceny na Cyprze z najpopularniejszych sklepów na wyspie, czyli Lidla, Carrefoura i Metra. Ile zapłacimy za najpopularniejsze towary?

 • Bagietka – 0,89€
 • Kajzerka – 0,19€
 • Chleb tostowy – 1,39€
 • Banany (kg) – 1,19€
 • Kiwi (kg) – 2,1€
 • Mango (kg) – 2,60€
 • Oliwki (kg) – 5,60€
 • Baton Twix/Snickers/Mars – 0,55€
 • Pringles – 1,69€
 • Sok owocowy (1l) – 1,50€
 • Piwo Carlsberg, butelka 630 ml – 1,4€
 • Ser typu Cheddar (kg) – 7,9€
Atutem Cypru jest z pewnością przepiękne wybrzeże. (fot. Datingjungle unsplash.com)

Cypr – ceny w restauracjach

W budżetowej knajpie lub tawernie zjecie obiad za 7€ do 12€. Kebaba nawet za 5€. Jeśli marzy Wam się posiłek w wystawnej restauracji, musicie liczyć się z wydatkiem minimum 10€ do 15€ za osobę. Meze, czyli zestaw przekąsek, zależnie od lokalu i wielkości powinien kosztować między 5€ a 10€, a napój to dopłata ok. 2,50€ do 3€.

Ceny atrakcji

Wstęp do większości muzeów i zabytków nie jest drogi i powinien kosztować między 2,50€ a 4€. W większości tych miejsc dzieci do piątego roku życia wejdą bez opłat. Starsze dzieci, studenci, emeryci, żołnierze mogą liczyć nawet na 50% zniżkę zależnie od odwiedzanego miejsca. Wejście do świątyń i kościołów na ogół jest bezpłatne. Najdroższymi atrakcjami będą parki wodne, rejsy czy zorganizowane wycieczki fakultatywne.

Czy Cypr jest tani czy drogi w 2024 roku?

Biorąc pod uwagę niskie ceny połączeń lotniczych jest to bardzo atrakcyjna destynacja. Na Cyprze ceny jedzenia i transportu są bardzo zbliżone do polskich. Koszt noclegu czy obiadu w restauracji tak jak wszędzie będzie mocno uzależniony od standardu lokalu. Może być bardzo tanio lub bardzo drogo i sami musimy zdecydować co jest dla nas ważniejsze. Wstęp do większości atrakcji niezwykle tani, a wszystkie cypryjskie plaże są darmowe. To kierunek idealny zarówno dla plażowiczów, jak i aktywnych turystów, którzy chcą odpocząć, nie nadwyrężając swojego budżetu.

Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *