Connect with us

Lifestyle

Czym się zajmuje kosmetolog?

Published

on

Kosmetologia

Dbanie o zewnętrzny wygląd naszego ciała, szczególnie okolic twarzy, może odbywać się pod okiem profesjonalistów, którzy poświęcili swoją karierę temu właśnie celowi. Mowa o kosmetologach, czyli ekspertach od zdrowej, pięknej skóry. Zobacz czym się zajmują i jakie są ich właściwe kompetencje.

Kosmetologia i jej adepci

Kosmetologia to dziedzina z zakresu nauk dermatologicznych, która ma na celu utrzymanie, bądź poprawienie kondycji skóry naszego ciała. Dyscyplina ta, choć nie jest nauką medyczną sensu stricto, w dużej mierze obejmuje zagadnienia z pola medycyny i leczenia niedoskonałości skórnych. Adepci tej sztuki muszą wyedukować się z zakresu biologii, chemii, anatomii, alergologii oraz innych dziedzin związanych z ludzkim organizmem oraz psychiką, by jak najlepiej przygotować się do tego zawodu.

Kosmetolog, czyli kto?

Rozwijając powyższą definicję, kosmetolog to osoba, która ukończyła studia wyższe (conajmniej na poziomie licencjata) i odbyła odpowiednie praktyki zawodowe. Dzięki rozległej, interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu dermatologii jest w stanie podjąć różne formy terapii skóry, by zapobiec jej starzeniu się lub „podreperować” jej ogólną kondycję. Trzeba jednak pamiętać, że kosmetolog to nie lekarz medycyny estetycznej i ma swoje ograniczenia. Pomimo kilkuletnich studiów akademickich, nie może legalnie wykonywać inwazyjnych zabiegów, szczególnie takich, które znacząco przerywają spójną strukturę skóry np. różnego rodzaju iniekcje, wycinanie niedoskonałości etc. Zobacz, w jakiej sytuacji kosmetolog może być dla Ciebie pomocny.

Kosmetolog – co może dla Ciebie zrobić?

Ekspert kosmetologii ma dość szeroki zakres kompetencji, w porównaniu chociażby z kosmetyczką. A to ze względu na wspomniane wyżej rozległe wykształcenie i praktyki zawodowe. Zobacz, co leży w kompetencjach takiej osoby, i jakie usługi może świadczyć w swoim gabinecie:

  • Zabiegi pielęgnacyjne w celu poprawienia ogólnej kondycji skóry, np. oczyszczanie, nawilżanie, peelingowanie czy ujednolicanie kolorytu, w tym stosowanie preparatów zgodnie ze standardami;
  • Zabiegi profilaktyczne przeciw starzeniu się skóry, ze szczególnym wskazaniem na ochronę przed promieniowaniem UV;
  • Konsultacje w kwestii stosowania preparatów kosmetycznych, dobór odpowiednich kosmetyków do typów cery i sylwetki;
  • Zabiegi wspomagające lub uzupełniające leczenie dermatologiczne np. podczas traktowania cellulitu lub tkanki tłuszczowej;
  • Wykrywanie podejrzanych zmian skórnych i przekierowywanie pacjenta do odpowiednich specjalistów medycznych.

Kosmetolog a lekarz medycyny estetycznej – zakres kompetencji

Ze względu na nieuregulowane kwestie prawne, kompetencje pomiędzy tymi dwoma zawodami często się rozmywają, co rodzi liczne kontrowersje. Wielu lekarzy, jak i koncernów farmaceutycznych twierdzi, że kosmetolodzy zbyt często wchodzą w „buty” specjalistów medycznych i pozwalają sobie na stosowanie wysoko inwazyjnych zabiegów. Czynności z pogranicza medycyny estetycznej i kosmetologii, które są kością niezgody w tym środowisku zawodowym to m.in:

  • Mezoterapia igłowa,
  • Zastrzyki z kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową (tzw. botoks),
  • Laseroterapia,
  • Mocne peelingi chemiczne,
  • Większość zabiegów naruszających spójną warstwę skóry.

Zapewne każda ze stron walczących o swoje prawa, ma trochę racji. Optymalnym rozwiązaniem tej spornej kwestii z uwzględnieniem dobra pacjenta jest ścisła współpraca medyków z kosmetologiami, którzy mogą wzajemnie uzupełniać swoją wiedzę i umiejętności. Przecież nie każdy kosmetolog umie posługiwać się skalpelem, i nie każdy lekarz orientuje się, jakie rodzaje pielęgnacji zastosować do konkretnego typu skóry. Dlatego kluczem do satysfakcji pacjentów zabiegów estetycznych jest korzystanie z doświadczenia każdego ze specjalistów.

Artkuł został opracowany we współpracy z inharmony.pl – placówką kosmetologiczną z Wrocławia.

Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *