Connect with us

Artykuł sponsorowany

Wakacje last minute: Egipt czy Turcja?

Zaktualizowano

dnia

Myślisz o wakacjach last minute, ale wahasz się, czy lecieć do Egiptu, czy do Turcji? Wiele zależy od tego, czego oczekujesz od urlopu. Oba kraje mają swoje zalety. Dowiedz się więc, z czym będzie się wiązał wyjazd do każdego z nich. Oto krótkie porównanie.

Turcja vs. Egipt na last minute: czas podróży

W Turcji będziesz mniej więcej godzinę szybciej niż w Egipcie. Przykładowo lot na trasie Kraków – Bodrum trwa ok. 2:45 h. Dla porównania do Sharm el-Sheikh w Egipcie dolecisz w ok. 4 godziny, a do Marsa Alam – 4:30 h. Jeżeli więc nie lubisz długich lotów, Turcja będzie lepszym wyborem.

Tu jednak trzeba postawić małą gwiazdkę – przy wybieraniu kurortu w Turcji, zwróć uwagę na jego odległość od lotniska! Przykładowo trasa z portu w Antalyi do popularnej Alanyi lub miejscowości położonej jeszcze dalej na wschód może przekroczyć 3 h! W Egipcie transfer może potrwać krócej. Na przykład do hoteli położonych najdalej od lotniska w Marsa Alam dojedziesz w najwyżej 2 h, a większość obiektów jest usytuowanych znacznie bliżej.

Wakacje w Egipcie i w Turcji: pogoda

Mówiąc o pogodzie w kontekście last minute w Egipcie czy w Turcji, trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę. Wiele zależy od pory roku, w której wybierasz się na wakacje. Regiony turystyczne obu krajów leżą w różnych strefach klimatycznych. Zasadniczo jednak:

  • w Egipcie jest cieplej niż w Turcji i nie ma tu ryzyka opadów deszczu – dlatego może być to dobry wybór np. na last minute w październiku czy listopadzie; natomiast w środku upalnego lata dla niektórych może być tu „nieznośnie gorąco”;
  • Turcja ma bardziej wilgotny klimat – nawet przy niższej temperaturze może tu być bardziej duszno niż w suchym i dość wietrznym Egipcie;
  • w Turcji jesienią mogą się pojawić opady deszczu, np. w październiku w Bodrum odnotowuje się ok. 6 deszczowych dni, a w Alanyi – 4 dni; dla porównania w Egipcie jest to co najwyżej (!) 1 dzień.

Ceny last minute w Egipcie i w Turcji

Zarówno Egipt, jak i Turcja to kraje przyjazne kieszeniom podróżujących, zwłaszcza w ramach last minute. Oferty „na ostatnią chwilę” w październiku 2023 zaczynają się nawet od 1500 zł/os. za tygodniowy pobyt w formule all inclusive. W Turcji cena najniższych wakacji z „allem” będzie nieco niższa.

Standard hoteli w Egipcie i Turcji

Zarówno w Egipcie, jak i w Turcji możesz się spodziewać dobrych warunków w obiektach hotelowych. Zdecydowana większość to kurorty all inclusive. Ich standard jest oczywiście uzależniony w pierwszej kolejności od liczby gwiazdek przyznanych poszczególnym obiektom. Jeśli jednak uważnie wybierzesz miejsce na pobyt, w każdym z tych krajów poczujesz satysfakcję.

Basen w hotelu

Turcja i Egipt na last minute: morze

Jeśli wakacje w Turcji czy w Egipcie, to oczywiście wypoczynek nad morzem. Każdy z tych krajów oferuje nieco inne warunki.

  • W Turcji znajdziesz wiele szerokich – piaszczystych lub piaszczysto-kamienistych – plaż z łagodnym zejściem do morza. Woda ma często piękny, turkusowy kolor i jest przyjemnie ciepła, choć nieco chłodniejsza niż ta w kurortach nad Morzem Czerwonym.
  • W Egipcie plaże są najczęściej kamieniste, z odrobiną piasku (który jest drobny i żółty), natomiast przy brzegu rozciąga się rafa koralowa. Dlatego w wielu kurortach nie jest możliwe bezpośrednie wejście na głębszą wodę z brzegu (choć istnieją wyjątki!). Konieczne jest skorzystanie z pomostu. Wybrzeże Morza Czerwonego ma jednak bardzo ważną zaletę – to bogate podwodne życie. Snorkowanie na rafie koralowej w ciepłej (w październiku ok. 20°C!) morskiej wodzie to niezwykłe doświadczenie!

Warto też pamiętać, że większość egipskich hoteli znajduje się w pierwszej linii brzegowej – zwłaszcza w Marsa Alam czy w Hurghadzie. A to oznacza szybki i bezpośredni dostęp do wody. W Turcji hotele mogą być nieco oddalone od wody.

Last minute w Turcji i w Egipcie: atrakcje

Zarówno w Egipcie, jak i w Turcji czeka mnóstwo atrakcji dla aktywnych. Poza sportami wodnymi dostępne są liczne wycieczki fakultatywne, które pozwalają odkryć tajemnice świata starożytnego. W Turcji – głównie tego z okresu greckiego i rzymskiego lub mezopotamskiego, w Egipcie – z czasów faraonów.

Pamiętaj przy tym, że Turcję jest łatwiej zwiedzać we własnym zakresie niż Egipt. Ten drugi kraj przemierza się najczęściej w zorganizowanych grupach, a w pierwszym można spokojnie np. wynająć auto i samodzielnie zaplanować trasę.

Gdzie więc wybierzesz się na last minute? Do Egiptu czy do Turcji? Oba kierunki zapewnią Ci niezapomniane wakacje, ale decyzja należy do Ciebie.

Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 1 Średnia: 5]
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *