Connect with us

Artykuł sponsorowany

Hotel czy jacht? Co lepiej wybrać na wymarzony urlop?

Zaktualizowano

dnia

Odpoczynek na jachcie, który posiada na wyposażeniu wszystko, co potrzebne do wygodnego życia, to przede wszystkim wolność i nowe możliwości eksplorowania szlaków wodnych, podziwiania przyrody z bliska. Od kilku dobrych lat wynajem jachtów stał się dużo łatwiejszy i zdecydowanie bardziej dostępny. W wielu miejscach można zrobić kurs lub wynająć profesjonalnego sternika, który będzie odpowiadał za bezpieczną podróż jachtem. Nie ważne, czy zdecydujesz się na czarter jachtu motorowego, czy żaglowego, obie opcje są bardzo ekonomiczne i warte przysłowiowego grzechu.

Jachty motorowe, szczególnie te z niewielkimi silnikami, od dobrych kilku lat dosłownie podbijają szlaki wodne Polski! Najwięcej tego typu wygodnych i komfortowych łódek znajdziesz na Mazurach. Wypoczynek na jachcie chyba już na stałe wpisał się w kalendarz wakacyjny wielu turystów. Co więcej, po zmianie przepisów ułatwiających czarter bez patentu, branża związana związana z wynajmem jachtów, bardzo rozkwitła. Wiele osób, które spróbowało wakacji na jachcie, nie wraca już do wynajmowania domków czy hotelu.

Co tak naprawdę sprawia, że urlop „mobilny” jest tak atrakcyjny?

Przede wszystkim nie spędzasz swoich wakacji ciągle w jednym miejscu, zdany wciąż na te same widoki lub uciążliwych sąsiadów. Jedyne, co robisz, to odpalasz silnik lub żagiel i ruszasz w siną dal. Znajdujesz nocleg na środku jeziora, w szuwarach bądź w urokliwym porcie. Podziwiasz zachód słońca, biesiadujesz przy ognisku, a rano wskakujesz do orzeźwiającej wody otaczającego Cię jeziora. Jeśli nie pasuje Ci sąsiedztwo – odpływasz. Prawda, że piękne?

Podróżowanie jachtem ma jeszcze więcej zalet

Ciekawe, często historyczne miejsca na wyciągnięcie ręki.

Możesz na przykład wysiąść z jachtu i już po paru minutach znaleźć się na bunkrach w Mamerkach. A tam naprawdę czeka Cię podróż w czasie i niezapomniane przeżycia związane z wchodzeniem na bunkry, zwiedzaniem repliki bursztynowej komnaty czy okrętu typu u-bot. Mało Ci podróży w czasie, płyniesz dalej na Południe i cumujesz w Giżycku. A tam już tylko 20 min spacer do Twierdzy Boyen.

Atrakcje dla dzieci tuż przy szlaku wodnym

Jeśli Twoje dzieci się nudzą, to cumujesz przy hotelu w Mikołajkach lub w Ognistym Ptaku i hulaj dusza na basenach lub w pokojach zabaw dla najmłodszych. Dla tych większych pociech przygotowano Water Park, tuż przy twierdzy Boyen, na niewielkim osłoniętym jeziorku.

Obserwacja fauny i flory z bliska

Nie wierzysz, że przy szlaku biegają sobie koniki? Płyniesz na jezioro Bełdany i cumujesz na lewym brzegu (płynąc w stronę Rucianego Nidy) i czekasz. Warto przygotować trochę suchego chleba, bo po krótkim czasie pojawią się „goście”.Wiele słyszałeś o największym jeziorze w Polsce, na którym w niektórych miejscach nie widać drugiego brzegu? Nic prostszego – trzymając się szlaku, ruszasz na Śniardwy. Widoki warte zapamiętania, ale przyda się echosonda i aplikacja Żegluj, bo to naprawdę jezioro pełne niespodzianek i nie warto spływać z wyznaczonego przez bojki szlaku.

Od czego zacząć czarterowanie jachtów?

Oczywiście nie polecam Ci pierwszego rejsu od wynajmu dużej łodzi. Zacznij raczej od mniejszych jednostek, najlepiej takich 8-metrowych. Wśród jachtów żaglowych, dla osób, które są dopiero po kursie, sprawdzają się najlepiej jachty typu Antila 24 lub Antila 26 lub jachty podobnej wielkości. Jeśli chodzi o łodzie motorowo-spacerowe, to na pierwszy rejs najlepiej sprawdzi się houseboat typu Nautika 830 czy Nexus 870 Revo.

Jeśli nigdy nie wynajmowałeś jachtu motorowego, to możesz go wynająć bez patentu (licencji), ale przed wyjazdem koniecznie zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa i pierwszeństwa drogi na wodzie oraz z locją. Na pierwszy dzień lub dwa wynajmij sternika, który pomoże Ci zrobić pierwsze kroki w manewrach portowych (chodzi w szczególności o umiejętność cumowania). Wypływaj i wpływaj do portu wiele razy, do momentu, aż wyczujesz daną jednostkę, a Twoja załoga będzie wiedziała, co robić i jak Ci pomóc.Przyda Ci się port, który oferuje zaciszne miejsce oraz wystarczające odległości między kejami. Przykładem takiego miejsca jest Sztynort, który zlokalizowany jest nad małym jeziorkiem, na które wpływasz ze szlaku głównego WJM. Położenie jest o tyle korzystne, że nawet jak na pozostałych jeziorach mocno wieje, to w Sztynorcie jest spokojnie i nie ma problemów z zacumowaniem, bądź odcumowaniem łodzi. Ponadto do dyspozycji jest bardzo dużo miejsca „parkingowego” i można zawsze znaleźć jakąś lukę bez wchodzenia w kolizję z innymi jednostkami.

Polecamy Ci zmianę przyzwyczajeń urlopowych i jednocześnie zapraszamy na Mazury!

Gwarantuję Ci, że Twoja rodzina lub znajomi będą zachwyceni! Dzieci uwielbiają zmianę otoczenia oraz małe, zamykane „pokoiki” pod pokładem. Dorośli natomiast bardzo doceniają, że nawet w razie niepogody, można zapiąć cały kokpit jachtu (specjalny namiot cabrio), włączyć ogrzewanie i nadal podziwiać Mazury. Sprawdź, co znaczy prawdziwy kontakt z naturą, zbierz załogę i ruszaj na jeziora.

Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *