Lifestyle
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne?
Wakacje są przyjemnym czasem, w trakcie którego można odpocząć od codziennych obowiązków. Kupując zagraniczne wycieczki, warto jednak pamiętać o ubezpieczeniu. Nawet podczas najspokojniejszej podróży może dość do różnego rodzaju wypadków. Dlaczego warto kupić polisę turystyczną?
Koszty leczenia za granicą
Koszty leczenia w każdym kraju są inne. W Polsce z większości usług można skorzystać za darmo, w ramach NFZ. Dotyczy to jednak wyłącznie obywateli, którzy opłacają składki zdrowotne. Podobnie jest w wielu innych państwach. Turyści odwiedzający obce kraje nie mogą zatem liczyć na bezpłatną opiekę lekarską. W razie jakiegokolwiek wypadku wymagającego pomocy lekarza trzeba więc liczyć się z wysokimi kosztami. W niektórych państwach za jeden dzień hospitalizacji trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.
Koszty opieki medycznej za granicą mogą być ogromne. Sposobem na ich uniknięcie jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Wówczas w razie wypadku koszty leżą po stronie ubezpieczyciela.
Jaką polisę turystyczną warto wybrać?
Na rynku znaleźć można wiele produktów skierowanych do osób planujących podróż. Najpopularniejsze z nich to:
- ubezpieczenie kosztów leczenia (w skrócie ubezpieczenie KL) – pozwala na pokrycie określonej sumy przez ubezpieczyciela. Im droższa polisa, tym większy limit środków, które są zwracane poszkodowanemu,
- OC w życiu prywatnym – pozwala na pokrycie kosztów spowodowanych przez samego ubezpieczonego. Mowa tu m.in. o przypadkowych uszkodzeniach wyposażenia hotelowego czy własności innej osoby,
- ubezpieczenie bagażu – pozwala na pokrycie kosztu prywatnych rzeczy podróżnego w razie ich kradzieży, zgubienia lub zniszczenia przez linie lotnicze. Podstawowa polisa nie obejmuje jednak sprzętu sportowego i wyjątkowo wartościowych przedmiotów,
- ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty ekstremalne – zdarzenia, które mają miejsce w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych, zwykle nie wchodzą w zakres podstawowej ochrony. Jeśli podczas wycieczki planujesz nurkować czy nawet jeździć jeepem, konieczne jest wykupienie dodatkowej polisy,
- ubezpieczenie rezygnacji z podróży – to opcja dla osób, które nie są pewne, czy w danym terminie będą w stanie zrealizować wycieczkę. Warto je kupić w przypadku podróży opłaconych nawet kilka miesięcy wcześniej,
- assistance w podróży – obejmuje organizację pomocy w nagłych przypadkach i pokrycie kosztów transportu. W zakres tej polisy wchodzi m.in. transport samochodowy, ratownictwo czy poszukiwania,
- NNW turystyczne – dotyczy uszkodzeń ciała lub śmierć, do które doszło w trakcie wyjazdu.
Decydując się na podróż samolotem, można wykupić ubezpieczenie oferowane przez linie lotnicze. Zwykle lepiej jednak postawić na polisę zewnętrznej firmy. Jest ona zdecydowanie bardziej kompletna i dostosowana do indywidualnych potrzeb podróżnego.
Warto pamiętać również o tym, że nie wszystkie ubezpieczenia działają w konkretnych krajach. Podczas rozmowy z konsultantem lub korzystania z internetowego kalkulatora należy podać państwa, po których będziesz się poruszać.
Wyłączenia od odpowiedzialności
Każda firma ubezpieczeniowa uwzględnia wyłączenia od odpowiedzialności. To sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić klientowi pieniędzy. Najczęściej pojawiające się wyłączenia to:
- celowe doprowadzenie do powstania szkody,
- złamanie prawa przez ubezpieczonego,
- działania wojenne, ataki terrorystyczne, zamieszki,
- zdarzenia spowodowane przez klęski żywiołowe,
- choroby przewlekłe,
- wypadki spowodowane pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Informacje na temat wyłączeń znajdują się w OWU. Warto zapoznać się z nimi przed podpisaniem umowy, co pozwoli na uniknięcie smutnej niespodzianki w razie próby ubiegania się o zwrot środków.
Czy ubezpieczenie turystyczne się opłaca?
Ubezpieczenie turystyczne to koszt maksymalnie kilkuset złotych za cały wyjazd. Najtańsze polisy można kupić już za kilka złotych za dzień. To niewielki wydatek, który potrafi zminimalizować stres i uchronić Twój budżet w razie przykrych zdarzeń w trakcie podróży. Ubezpieczenie pozwala na bezproblemowe pokrycie większości usług medycznych, w tym także tych bardzo powszechnych, jak np. pomoc dentysty czy opieka w razie zatrucia pokarmowego.
O czym pamiętać, kupując polisę turystyczną?
Decydując się na zakup polisy na podróż, warto zwrócić uwagę na zasady jej obowiązywania. Najważniejsze są maksymalne kwoty, które ubezpieczyciel pokryje w razie wypadku. Często lepiej dopłacić kilkadziesiąt złotych i zwiększyć te sumy do co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Już sam przewóz ciała lub osoby wymagającej pilnej pomocy medycznej może bowiem kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Ważny jest też zakres obowiązywania. Należy dostosować go do własnych potrzeb i atrakcji planowanych w trakcie wycieczki. Jeśli zabierasz ze sobą wartościowy sprzęt lub zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne, konieczne będzie zakupienie bardziej rozbudowanego pakietu.