Warning: Undefined array key "slug" in /var/www/notsofar.pl/wp-includes/class-wp-theme-json.php on line 2101

Warning: Undefined array key "slug" in /var/www/notsofar.pl/wp-includes/class-wp-theme-json.php on line 2101

Warning: Undefined array key "slug" in /var/www/notsofar.pl/wp-includes/class-wp-theme-json.php on line 2101
Co pokrywa, a czego nie obejmuje karta EKUZ? - NOTsoFAR
Connect with us

Artykuł sponsorowany

Co pokrywa, a czego nie obejmuje karta EKUZ?

Zaktualizowano

dnia

Warto wiedzieć jednak, że to świadczenie nie obejmuje wszystkich usług, które mogą okazać się potrzebne w obliczu trudnych sytuacji podczas zagranicznych podróży. EKUZ nie refunduje na przykład wizyt w prywatnych placówkach, zaawansowanych terapii oraz niektórych zabiegów. Kompleksowym wsparciem okaże się wówczas prywatna polisa turystyczna. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co pokrywa, a czego nie obejmuje karta EKUZ.

Czym jest i co pokrywa EKUZ? 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który umożliwia dostęp do medycznej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Szwajcarii, na takich samych zasadach i w takim samym zakresie jak dla osób ubezpieczonych w danym kraju. EOG obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię. 

Po co jest karta EKUZ? Pokrywa ona koszty niezbędnej opieki medycznej, która staje się konieczna z medycznego punktu widzenia podczas pobytu za granicą, biorąc pod uwagę typ opieki i przewidywany czas pobytu. Oznacza to, że można z niej korzystać w obliczu nagłych wypadków, ale także w przypadku chorób przewlekłych i ciąży, pod warunkiem że cel podróży nie był związany z leczeniem. 

O tym, czy EKUZ trzeba mieć przy sobie w danym kraju decyduje kierunek destynacji. Dokładną listę państw, które honorują to ubezpieczenie, a także zakres oferowanych świadczeń znajdziesz na stronie NFZ. 

Czego nie obejmuje EKUZ? 

Karta EKUZ nie pokrywa przede wszystkim kosztów leczenia prywatnego czy planowanego, które miałoby się okazać głównym celem podróży do innego kraju, ani nie zapewnia bezpłatnej opieki zdrowotnej w każdej sytuacji. W niektórych krajach pacjenci mogą być zobowiązani do częściowej opłaty za usługi (podobnie jak obywatele danego kraju).

EKUZ nie obejmuje kilku istotnych kategorii usług zdrowotnych, w tym:

  1. Prywatna opieka zdrowotna: Karta uprawnia do korzystania z usług w ramach systemu publicznego danego kraju. Jeśli zdecydujesz się na leczenie w prywatnej klinice lub gabinecie lekarskim, koszty takiej opieki nie będą pokrywane.
  2. Repatriacja: EKUZ nie pokrywa kosztów repatriacji, czyli transportu do kraju pochodzenia w przypadku choroby lub wypadku. Może być to kosztowna procedura, dlatego wielu podróżnych decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie podróżne, które taką ochronę gwarantuje.
  3. Udział własny i opłaty dodatkowe: W niektórych krajach system opieki zdrowotnej przewiduje udział własny pacjenta w kosztach leczenia (np. opłaty za wizyty u lekarza, leki, pobyt w szpitalu). EKUZ nie pokrywa tych świadczeń, a turysta może być zobowiązany do ich zapłaty na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju.
  4. Koszty leków i świadczeń poza zakresem POZ: Jeśli medykamenty lub świadczenia nie są objęte systemem publicznej opieki zdrowotnej w kraju, w którym się znajdujesz, musisz pokryć ich koszt samodzielnie.
  5. Specjalistyczne usługi medyczne i operacje: W zależności od kraju, niektóre zaawansowane usługi medyczne mogą nie być dostępne w ramach publicznej opieki zdrowotnej lub mogą wymagać szczególnych procedur dostępu, które nie są pokrywane przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. 
  6. Koszty ratownictwa: W wielu krajach (np. w Austrii) EKUZ nie obejmuje pomocy, której udzielają ratownicy górscy po wypadkach narciarskich. Jest to uznawane za świadczenie prywatne.

To ważne! 

Rozważasz wyrobienie EKUZ? Czy potrzebny jest ten rodzaj świadczeń, skoro i tak nie pokrywa wszystkich usług? Odpowiadając na to pytanie, zawsze warto dokładnie sprawdzić zakres działania poszczególnych ubezpieczeń w kraju docelowym oraz wykupić prywatną ochronę z szerszym zakresem. Najbezpieczniejszą opcją jest posiadanie zarówno EKUZ, jak i polisy turystycznej. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu: https://cuk.pl/porady/czy-potrzebuje-ubezpieczenia-skoro-mam-ekuz

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne 

Ważne jest, aby przed podróżą sprawdzić, jakie prawa i procedury obowiązują w kraju, do którego się udajemy. EKUZ nie zastępuje bowiem ubezpieczenia turystycznego, które może pokrywać dodatkowe koszty, takie jak np. wizyta w prywatnej placówce czy transport medyczny do kraju. Polisa podróżna zapewnia szerszą ochronę, jest bardziej elastyczna i lepiej dostosowana do indywidualnych potrzeb turystów, obejmując też (zależnie od oferty) różne ryzyka związane z podróżą, a nie tylko ze zdrowiem, w tym m.in.: 

  • ubezpieczenie bagażu, 
  • ubezpieczenie od odwołania podróży, 
  • pomoc prawnika i tłumacza,
  • odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim (OC) i wiele innych.

Poza tym EKUZ nie obowiązuje we wszystkich krajach, w których planujesz spędzać urlop. Dlatego zabezpiecz się kompleksowo odpowiednio dobraną do potrzeb podróży polisą turystyczną. W tym artykule sprawdzisz ranking najlepszych ofert ubezpieczeń podróżnych na wakacje: https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-na-wakacje-ranking

Jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać? 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się w przypadku nagłych zdarzeń, kiedy będziesz potrzebował natychmiastowego wsparcia ze strony publicznej opieki zdrowotnej w krajach honorujących to ubezpieczenie. Dlatego oczywiście warto wyrobić EKUZ, jadąc tam, gdzie świadczenie będzie udzielane. 

Jeżeli jednak poszukujesz kompleksowego zabezpieczenia, musisz mieć także polisę turystyczną z zakresem dostosowanym do kierunku i specyfiki konkretnej podróży. Sprawdź np. ofertę PZU Wojażer: https://cuk.pl/porady/pzu-wojazer lub inne propozycje ochrony ubezpieczeniowej, które znajdziesz na stronie CUK. 

Pamiętaj, że nie zawsze EKUZ zapewni Ci wymaganą pomoc, dlatego niezależnie od wakacyjnej destynacji – zabezpiecz się dodatkowo prywatną polisą z dobranymi do swoich potrzeb rozszerzeniami i klauzulami! 

Kliknij, aby ocenić post
[Ocen: 0 Średnia: 0]
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *