Willa Tyrolczyk

Kto za tym stoi?

W domu Dominiki i jej rodziny, na ścianie wisiała piękna kolorowa stara błękitno-biała grafika. A na niej górska chata. Wisiała sobie ot tak. Od zawsze. I nagle, gdy Dominika kupiła w antykwariacie stary przewodnik po Karkonoszach, odnalazła w nim bliźniaczo podobny obraz domku z domowej grafiki. Okazało się, że to Ivan Friedrich w tak charakterystyczny sposób ukazywał w swoich licznych pracach piękno zimowych Karkonoszy.

Gdy w jej głowie pojawił się pomysł kupienia domu w Karkonoszach, kryterium było jedno: miał być to mały, stary drewniany „dom z duszą”. Sugerowałoby to karkonoską chatę, na pewno nie drewniany willowy pensjonat. Choć to stare wille z granitową podmurówką i wykończone drewnianymi rzeźbieniami zachwycały kunsztem swojego wykończenia. Dominika wiedziała jednak, że nie będzie w stanie przeprowadzić się na stałe w Karkonosze i prowadzić tutaj pensjonatu. Zupełnie przypadkiem udało się połączyć „dwa w jednym” i spełnić marzenie zakupu niewielkiego drewnianego górskiego domu, pięknie architektonicznie dopracowanego w szczegóły. Willi, podpartej na granitowych filarach i wykończonej koronkowymi drewnianymi detalami charakterystycznymi dla karkonoskich kurortowych pensjonatów.

Nie przypadkiem dom został nazwany Willa Tyrolczyk. Nawiązuje on swoim zewnętrznym wyglądem do regionalnego tyrolskiego domu, położonego na wzgórzu i okalanego w połowie jego długości charakterystycznym drewnianym wąskim balkonem-tarasem. Ta stara architektura w Karkonoszach nie jest przypadkowym „wybrykiem” architekta, ponieważ to tu właśnie w niedalekich Mysłakowicach i Sosnówce można spotkać prawdziwe tyrolskie stare domy, wybudowane przez rdzennych Tyrolczyków sprowadzonych w te strony 180 lat temu przez króla Wilhelma III. Emigrujący wtedy z Austrii protestanccy Tyrolczycy to właśnie tereny u stóp Karkonoszy wybrali na swoje nowe miejsce zamieszkania, bo one najbardziej przypominały im ich rodzinne strony. Pozostałe do dziś po nich tyrolskie domy znajdują się pod opieką konserwatora zabytków i są jedną z największych atrakcji okolicy! Choć niewielu przyjeżdżających w Karkonosze turystów o tym wie. Stanowią one unikatowy i oryginalny typ lokalnej architektury drewnianej. Naszym zdaniem warto wybrać się na wycieczkę po najbliższej okolicy i poszukać prawdziwego tyrolskiego domu! Sprawdźcie sami! Koniecznie!

Willa Tyrolczyk
Napisz do nas

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij