Chata z Gliny

Kto za tym stoi?

Justyna i Daniel czerpią swoje pomysły ze swoich podróży po Europie. Pomysł budowania chaty z gliny pojawił się podczas ich pobytu w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Devon. Urzekł ich charakter i ciepło, niezwykły klimat takich domów.

Oczywiście nie od razu wpadli na pomysł na wybudowanie takiego dla siebie. To marzenie dojrzewało w nich przez wiele lat. Najpierw zbierali informacje. W UK takie budownictwo nie było niczym nadzwyczajnym. W Polsce musieli zmierzyć się z oporem urzędników i z nastawieniem, i zdziwieniem okolicznych mieszkańców. Kiedy zaczęli budowę, oczy wielu zainteresowanych skierowały się właśnie na nich. Budzili powszechne zainteresowanie. Odwiedzało ich radio, robiono o nich programy telewizyjne. Byli lokalną ciekawostką. Ale sami wiedzieli, że nie dla samej oryginalności budują taki dom. Dobrze wiedzieli, że glina leczy. Ma właściwości antyalergiczne, antybakteryjne. Utrzymuje odpowiednią wilgotność i temperaturę. Zimą zatrzymuje ciepło, a chłodzi w upalne dni. W dodatku do budowy takiego domu nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia ani większe uprawnienia. Wystarczy mieć chęci, miejsce i wiedzieć, jak i z czym ją mieszać. Tego akurat Justyna i Daniel mogą Was nauczyć u siebie w chacie na warsztatach, które od czasu do czasu organizują. Dzisiaj taki sposób budowania już nie budzi tylu emocji. Co więcej, obok powstaje kolejny dom z gliny, w którym zamieszka brat Daniela z rodziną. W okolicy mają powstać następne.

Ich Chata z Gliny powstała w 2012 r. Ma swoją niezwykłą historię, ponieważ to tutaj odbyła się część wesela Justyny i Daniela. Teraz jest miejscem dla gości i miejscem odpoczynku Justyny i Daniela przez kilka tygodni w roku. Wielu ludzie odwiedza Chatę z Gliny z ciekawości, często tylko po to, aby pomieszkać w takim domu. Inni poprostu przyjeżdżają w Bieszczady i nic nie wiedzą o konstrukcji domu. Niezależnie od tego, reakcje są zawsze pozytywne.

A Dlaczego Bieszczady? To rodzinne strony Daniela, dla niego najpiękniejsze góry w Polsce, ziemia przekazana mu przez dziadków.

Dom to autorski projekt Justyny i Daniela. Sami go zaprojektowali i urządzili w najdrobniejszych szczegółach. Do wyposażenia wnętrz wykorzystali stylowe, stare meble z historią i duszą. Jak to oni, oczywiście sami je odnawiali. Ciągle coś w tym domu ulepszają, dodają nowe dekoracje, przestawiają meble w pokojach, zmieniają obrazy na ścianach. Jakby mieszkali tutaj przez cały czas. A dla nich ważne jest, żeby goście czuli się jak u siebie. Swobodnie i komfortowo. To dlatego powstała ruska bania, taka odmiana sauny, w której goście mogą się zrelaksować po całym dniu wędrówek. Nigdy niezmęczonym dzieciakom do nieustannych szaleństw udostępnili plac zabaw. Chociaż nie ma ich na miejscu, poczujecie ich dbałość o Was, ich szacunek do Waszego wypoczynku i ciepło, które wnosi do chaty nie tylko glina, ale i oni sami.

Chata z Gliny
Napisz do nas

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij