Dzieciaki w Beskidach

Ponieważ na każdych wakacjach to do mnie kierowane są pytania: Co robimy? Co masz zaznaczonego na mapie? Jaki jest plan? Postanowiliśmy ruszyć z kolejnym cyklem. Tym razem będą to przewodniki po regionach Polski. Nie mamy jednak o sobie tak dobrego zdania, żeby tylko na podstawie naszych podróży, mówić Wam, co robić. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy innych rodziców, blogerów, właścicieli ciekawych i pięknych miejsc. Skorzystaliśmy z ich wiedzy i doświadczenia. I przekazujemy to Wam.

Przewodnik Beskidy

Rafał

Zaprasza do wyjątkowych, rodzinnych apartamentówPotoczówka, jak mało które miejsce, łączy w sobie dwa światy. Z jednej strony położona jest tuż nad urokliwym górskim potokiem, w spokojnej beskidzkiej wsi, o niespotykanym na tej wysokości alpejskim mikroklimacie, która dodatkowo nie jest jeszcze dotknięta masową turystyką. Jednocześnie w promieniu zaledwie 30 km znaleźć można tak wiele interesujących miejsc, że Goście którzy spędzili tu tydzień, wyjeżdżają z niedosytem, mówiąc, że koniecznie musza wrócić. Wydaje się, że to połączenie pozwala znaleźć tu każdemu to, czego szuka na wakacjach, czy też podczas weekendu za miastem.

Co zobaczyć?

przewodnikbeskidy notsofarpl potoczowka atrakcje

W promieniu 25 km mamy kilka niezwykłych miejsc, które urozmaicą czas całym rodzinom. Przede wszystkim park rozrywki Energylandia w Zatorze, mogący konkurować z największymi tego typu przedsięwzięciami w Europie. Jest również Park Miniatur w Inwałdzie, Park Dinozaurów w Zatorze. Dzieci z pewnością z ogromną radością odwiedzą te miejsca, a zaraz po wyjściu można wrócić nad potok i w ciszy odpocząć po atrakcjach całego dnia.

przewodnikbeskidy notsofarpl potoczowka lanckorona

Jest jednak w pobliżu również wiele miejsc wręcz kultowych dla Małopolski. W odległości 35 km od Potoczówki leży Kalwaria Lanckorona – niezwykle urocza, małopolska miejscowość wypoczynkowa. 19 km od Potoczówki – rodzinne miasto Jana Pawła II – Wadowice. Nieco dalej Dworek w Stryszowie, kopalnia soli w Wieliczce, no i oczywiście Kraków. Jadąc w drugą stronę mamy Żywiec – z muzeum browarnictwa i jeziorem żywieckim.

Co robić?

corobic

Zimą sprawa jest prosta. 2 km od Potoczówki położony jest kompleks narciarski Czarny Groń – świetnie utrzymany, doskonale naśnieżany, ze snow parkiem, którego nie powstydziłyby się alpejskie kurorty, oferujący m.in. nocną jazdę. Kompleks nie jest duży, ale na rodzinny wypad oraz naukę jazdy jest naprawdę wart polecenia, a i dobrze jeżdżący nie powinni się nudzić. A  przede wszystkim … nie jest jeszcze zatłoczony.

corbic1

Przez resztę roku można po prostu …  iść w góry.
Beskid Mały oferuje mnóstwo łatwych „rekreacyjnych”, malowniczych tras. Kilka z nich rozpocząć można bezpośrednio z Rzyk. Szczególnie warto wdrapać się na szczyt Leskowca (niecała godzina czarnym szlakiem z Rzyk Jagódek). Naszą ulubioną trasą jest natomiast szlak czerwony na odcinku Kocierz – Leskowiec – 14 km stosunkowo płaską trasą łączącą oba szczyty. Przebiega ona m.in. Rezerwat Madohora, a na obu szczytach znajdują się bardzo ciekawe miejsca do odwiedzenia (ale o tym poniżej). 2 km od Potoczówki można „włączyć” się w tą trasę, wspinając się w górę stokiem narciarskim.

corobic2

Doskonałym zajęciem jest również nieruszanie się z Potoczówki. Do dyspozycji jest prawie hektar terenu, pełnego zakamarków, ukryta w zieleni altana, jest grill, miejsce na ognisko, no i przede wszystkim potok przepływający 50 metrów od domu. A nie jest to taki sobie potok. W 2013 w plebiscycie Klubu Gaja został wybrany (właśnie na tym odcinku) najpiękniejsza polską rzeką!  Można poleżeć sobie przy nim na leżaku, słuchając szumu małych wodospadów, pobrodzić w krystalicznej wodzie, budować z dziećmi tamy z kamieni lub wyruszyć w uwielbianą przez dzieci wyprawę „w górę potoku”. Wędruje się wąwozem wydrążonym w czarnym łupku skalnym, woda generalnie sięga do kolan, ale co kilkadziesiąt metrów natrafiamy na małe wodospady i tzw „beła”, które trzeba pokonać. Zabawa jest bardzo fajna i nie są wymagane dobre umiejętności pływackie, natomiast opieka dorosłych jest raczej wskazana.

700 metrów od Potoczówki mamy zaprzyjaźniony hotel Czarny Groń, który oferuje Gościom basen kryty wraz ze Spa, kort tenisowy (zimą zamieniany na lodowisko), ogromny plac zabaw zwany – „Magiczna Osada”. Ze wszystkich tych atrakcji mogą korzystać również nasi Goście i to z rabatem cenowym. Jest też niedaleko outdoor fitness oraz park linowy.

corbic4

Położony na wysokości 750 m n.p.m. naturalny Aquapark w Hotel & SPA Kocierz. 14 km od Potoczówki, z dojazdem niezwykle malowniczą trasą, basen na szczycie góry, który naprawdę warto odwiedzić.

Gdzie jeść?

jedzenie

Pomidorowa i naleśniki (z serem i jabłkami do wyboru) w schronisku PTTK na Leskowcu. To jest gastronomiczny punkt obowiązkowy. Schronisko oferuje tzw. domowe jedzenie w autentycznym tego słowa znaczeniu. Wiele potraw jest naprawdę pysznych, ale te wspomniane powyżej szczególnie zasługują na uznanie. Będą też dodatkową motywacją dla tych nie do końca przekonanych, żeby się jednak na Leskowiec wspiąć.

Chleb od Frysia. Okrągły, duży tradycyjny chleb z parowej piekarni o 100-letniej tradycji – to kolejna pozycja obowiązkowa.

Nieco bardziej wyszukane potrawy oraz wyśmienite poranne cappuccino i desery można znaleźć w restauracji hotelowej w hotelu Czarny Groń (700m od Potoczówki). Dobre jedzenie, w rozsądnych cenach, w miłej atmosferze, niedaleko i dodatkowo ze zniżką dla naszych Gości.

Oberża, z kuchnią nieco inną – raczej nie dla tych, którzy są na diecie – ale też wartą polecenia po dniu w górach czy na nartach – gdy trzeba uzupełnić energię pysznym kapuśniakiem.

Na Kocierzu znajduje się natomiast Góralska Karczma, będąca kwintesencją tego właśnie stylu – budynek z bali, z ogromnym paleniskiem pośrodku, typowymi dla tej formy potrawami, i przede wszystkim pięknie położona. Warto odwiedzić.

Przewodnik Beskidy

Agnieszka

Razem z mężem i dzieciakami mieszka w górach i prowadzi wyjątkowe miejsce Dom na Łąkach.

Co zobaczyć?

domnalakach

Stary Sącz – miasto, które słynie z najcieplejszych i najbardziej słonecznych dni roku w Polsce i rynku z kocimi łbami.

Słowackie miasteczko Bardejów

domnalakach.bardejow

Muzeum Zabawek w Krynicy

Łemkowska Zagroda Edukacyjna państwa Dziubynów  w Gładyszowie, w której można wszystkiego dotknąć i sprawdzić działanie różnych przedmiotów.

Prywatne muzeum nafciarstwa – szyb Magdalena w Gorlicach

Zagroda maziarska w Łosiu

domnalakach.zagrodamaziarska

Kornuty – rezerwat przyrody i Magurski park narodowy

Wysiedlone wsie – Bieliczna, Czertyżne, Radocyna, Czarne, Lipna

domnalakach.beskidy

Co robić?

Możecie pływać na desce na zalewie Klimkówka lub jeździć rowerem po okolicznych trasach. W sezonie koniecznie wybierzcie się na grzyby.

domnalakach.grzyby

Jeśli lubicie biegać, możecie wziąć udział w maratonie – Maraton Beskid Niski. Dzieciaki z transparentami na pewno dodadzą Wam sił.

Obejrzyjcie rekonstrukcję bitwy pod Gorlicami lub weźcie udział w warsztatach śpiewu archaicznego w Swystowym Sadzie.

Po prostu leżcie z książką w ogrodzie pod drzewem czy w hamaku, gdy dzieci będą taplać się w strumyku, grzebać w piaskownicy albo łazić po krzakach.

W tym roku Towarzystwo z Beskidu Niskiego będzie realizować program warsztatów przez całe wakacje. Będzie to np. wyrabianie mydełek, malowanie na szkle, wyprawa z leśnikiem do lasu, warsztaty w Łemkowskiej Zagrodzie Edukacyjnej, motanie szmacianych lalek itp.

Zajrzyjcie do Koziej Zagrody w Brennie na warsztaty i pyszne jedzenie.

Ruszcie szlakami: rzemiosła lub naftowym. Ale przede wszystkim starajcie się chodzić po górach. Na początek możecie zdobyć Lackową.

Odwiedźcie zabytkowe łemkowskie cerkwie.

domnalakach.cerkiew

Gdzie jeść?

Jeśli będziecie nocować w gospodarstwach zrzeszonych w stowarzyszeniu Towarzystwo z Beskidu Niskiego, zawsze Was dobrze nakarmią.  Jeżeli chodzi o restauracje to zdecydowanie Stary Dom Zdrojowy w Wysowej, a potem Gościnna Chata, która serwuje kuchnię łemkowską.

Zajrzyjcie do nich...

Zajedźcie do dworku w Kwiatonowicach, pod Gorlicami. Obiekt ten został wyremontowany z wielkim poświęceniem przez jego obecnych właścicieli Magdę Miller i Kaspra Świerzawskiego i obecnie otwiera podwoje dla zwiedzających. Warto pooddychać atmosferą “dawnej Polski ” i poznać jego uroczych właścicieli.

Drugą propozycją jest spotkanie z nietuzinkową osobą, jaką jest Szymon Modrzejewski – szef Grupy Kamieniarskiej Magurycz. Obecnie wspierany przez swą partnerkę etnografkę i ukrainistkę z Uniwersytetu w Przemyślu, potrafi pięknie opowiedzieć o swojej pracy nad przywróceniem do życia cmentarzy, będących żywą pamiątką kultury.

Bardzo cenną osobą wśród tych, którzy propagują kulturę Łemków, jest Julia Doszna, pieśniarka obecnie zamieszkała w Łosiach.

W Nowicy proponowałabym oczywiście spotkanie z Piotrem  Michniakiem kultywującym tradycyjny wyrób łyżek drewnianych tak charakterystyczny dla tej wsi.

Musicie odwiedzić również cerkiew w Kwiatoniu, która jest na liście UNESCO, również ze względu na osobowość jej przewodnika pan Jana Chyry.

Przewodnik Beskidy

Asia

Mama i współzałożycielka portalu Mamopracuj.pl Każdą wolną chwilę spędza z rodziną na szlaku.

Asia.mamopracuj

Co zobaczyć?

Schronisko PTTK Kudłacze – poziom trudności 1/ Beskid Makowski / 7 km, różnica wzniesień 320 m

Jedyne schronisko w tej części Beskidów, do którego (prawie) można przyjechać samochodem. Dojazd od Pcimia, przysiółek Kudłacze. Parkujemy auto na jednym z prywatnych parkingów (3 zł za cały dzień) i wyruszamy w stronę schroniska 5 min.

Asiatrasa1

Na terenie należącym do schroniska jest plac zabaw dla młodszych dzieci i rozległa łąka, na której można się rozłożyć i podziwiać panoramę gór. Jest też miejsce na ognisko, a w schronisku można kupić “zestaw grillowy”.

Jeśli jesteście wózkowi, to w tym miejscu zaczyna i kończy się Wasza wycieczka. Jeśli zaś małe nogi chcą gdzieś samodzielnie dojść, to około godziny-półtorej ze schroniska idzie się czerwonym szlakiem na Lubomir. Łagodne podejścia, małe nóżki dadzą radę. Lubomir 904 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego. Na jego szczycie jest obserwatorium astronomiczne, które w wybrane dni i o określonych godzinach można zwiedzać. Powrót do schroniska na Kudłaczach tą samą trasą. Dla piechurów o mocniejszych nogach – zejście żółtym szlakiem (dość ostro w dół) do Przełęczy Suchej (tam można zrobić mały popas) i potem zielonym szlakiem powrót na Kudłacze (miejscami ostre podejścia).

Asiatrasa2

Jałowiec – poziom trudności 2 / Beskid Żywiecki/11,6 km / 4 godziny ( z dziećmi więcej) różnica wzniesień 655 m

Tę trasę odkryłam niedawno i to na wycieczce bez dzieci (!). Jedna z najbardziej widokowych tras, jakie ostatnio przeszłam, bez ostrych podejść, duża część trasy biegnie  brzegiem lasu, który z jednej strony odsłania widoki, a z drugiej chroni od słońca.

Wyjście z Zawoi Centrum, przed cukiernią skręcamy w prawo, tam zaczyna się zielony szlak. Po około 10-15 minutach wychodzimy na tyle wysoko, że odsłania się przed nami Babia Góra, którą możemy podziwiać przez całą trasę. Im wyżej wychodzimy tym lepiej i bliżej ją widać. Zielonym szlakiem idziemy do Przełęczy Kolędówki, po drodze kilka fajnych miejsc na postój, mijamy nieliczne domy, z rewelacyjnym widokiem na góry. Na Przełęczy Kolędówki zmieniamy szlak na żółty i po około pół godzinie docieramy do prywatnego schroniska Opaczne (trzeba lekko zboczyć ze szlaku, jest to wyraźnie oznakowane). Stamtąd mamy rewelacyjny widok na pasmo Babiej Góry, pasmo Policy, oraz dalsze szczyty Beskidów. W schronisku trwa remont (wiosna 2016) i rozbudowa, ale jest ono otwarte, można zamówić kawę, jedzenie, przybić pieczątkę. Dla dzieci mały plac zabaw, huśtawki. Potem ruszamy dalej żółtym szlakiem w kierunku Jałowca, jest jedno bardziej strome podejście. Potem szlak żółty łączy się z niebieskim i nim docieramy na szczyt Jałowca 1111 m n.p.m. Ze szczytu wspaniałe widoki na Beskid Żywiecki i Śląski (Babia Góra, Pilsko, Rysianka, Romanka, Barania Góra, Skrzyczne) oraz na Jezioro Żywieckie. Duża polana, na której można odpocząć przed powrotem.

Zejście niebieskim szlakiem w stronę Zawoi Wełczy, malowniczy, częściowo zalesiony, mało uczęszczany (na trasie spotkałyśmy sarny). Z Zawoi Wełczy łapiemy stopa, busa  albo na piechotę wracamy do Zawoi Centrum.

 

 

Asiatrasa3

Leskowiec – Beskid Mały / poziom trudności 2/ różnica wzniesień 440 m/ czas przejścia 3 godziny

Ze wsi Rzyki Jagódki wyruszamy czarnym szlakiem, początkowo ostre podejście, potem porzucamy szlak czarny i idziemy szlakiem “serduszkowym” jest ciut dłuższy, ale za to łagodniejszy. Szlak serduszkowy wiedzie do schroniska PTTK Leskowiec. Miejsce na odpoczynek, lody, kiełbaski. Przy schronisku kapliczka/ołtarz polowy – w niedziele i święta odprawiane są tam msze św. Ze schroniska jest około 10 minut spacerem na szczyt Leskowca, skąd roztaczają się przepiękne widoki na Beskid Żywiecki (Babia Góra). Powrót tą samą trasą.

Do planowania wycieczek polecam stronę (i aplikację na smartfony mapa-turystyczna.pl).

Asiatrasa3a

 

 

Ważne!

Trasy z dziećmi polecam takie, gdzie po drodze jest schronisko, można zjeść pierogi, lody oraz zdobyć pieczątkę – dla starszych dzieci fajna atrakcja i rywalizacja. Warto zainteresować się Górską Odznaką Turystyczną i zdobywać punkty za każdą wycieczkę. Wystarczy mieć skończone 7 lat i w ciągu jednego sezonu zdobyć 60 punktów, tyle wystarczy na pierwszą odznakę.

Asiawskazowki

Przewodnik Beskidy

Łukasz i Asia

Podróżują z córką Mają. Prowadzą bloga Gdzie są Kasperki.

gdzieskasperkichatabeskidy

Co zobaczyć?

Oglądać w nocy niebo z milionem gwiazd.

Odkrywać okolicę: Dzikie sady, opuszczone domostwa, niekończące się łąki, zielone wzgórza, które dominują krajobraz. Na jego tle raz po raz trafiamy na drewniane cerkwie czy też małe cmentarze z charakterystycznymi krzyżami, które rozsiane są jakby przypadkowo w górskim pejzażu.

Warto posłuchać u gospodarzy miejsc, w których śpicie, o kulturze Łemków – mniejszości, która dzisiaj jest jedną z niewielu oficjalnie uznanych w Polsce. Podczas wieczornych gawęd naszej gospodyni poznajemy tragiczne losy Łemków wypędzonych ze swych domostw po drugiej wojnie światowej w ramach akcji Wisła, niesłusznie ponoszących konsekwencje działań Ukraińskiej Armii Powstańczej.

gdziesakasperkinowica

 

 

 

Gdzie spać?

gdziesakasperkinoclegnowica

Nowica 21, gospodarze pomimo miejskich korzeni, zdecydowali się zamieszkać poza zasięgiem telefonów komórkowych i szybkiego Internetu, bez połączenia komunikacyjnego z jakąkolwiek większą sąsiednią miejscowością. Mieliśmy tam wszystko, co trzeba brak zasięgu, spokój, przyroda i fantastyczni właściciele 😉 Oprócz innych gości w domu, których widywaliśmy jedynie w porze wspólnych posiłków, naszymi kompanami (i towarzyszami zabaw Mai) była piątka psiaków i kot. W sąsiedztwie zaś nie brak owiec, kóz i krów. Smak świeżego mleka jest dzisiaj rarytasem, tym większą frajdę miała nasza trójka, wybierając się po jego codzienną dostawę dwa domy dalej.

gdziesakasperkinowica1

W Nowicy życie toczy się powoli i bez pośpiechu. Nieliczni mieszkańcy zdają się być wieki świetlne od znanego nam szybkiego rytmu życia. I zdają się mieć zawsze dla drugiego czas, tak jak sołtys otwierający w niedzielę specjalnie dla nas swój warsztat tradycyjnych drewnianych łyżek, jego żona wybiegająca w klapkach do zwiedzających cerkiew, pszczelarz czy nawet zajęty oporządzaniem zwierząt gospodarz.

gdziesakaspekinowica3

gdziesakasperkinowica2

 

 

 

 

Przewodnik Beskidy

Ola

Nieustannie w drodze, razem z Tomaszem i Edim, autorzy bloga Ate Trips.

Co zobaczyć?

Chlebowa Chata
Chlebowej Chacie w Górkach Małych,  przedmioty używane przez naszych dziadków i pradziadków nadal spełniają swoje role.  W wielkiej szopie za chatą ukryte są skarby, które ułatwiały życie na roli, tutaj dowiadujemy się. jaki nakład pracy i jakie urządzenia służyły, by z ziarna zboża powstała mąka. Punktem kulminacyjnym całej prelekcji było pieczenie podpłomyków w wielkim kaflowym piecu ogrzewanym drzewem, które później zjedliśmy z masłem czy smalcem, popijając kawą zbożową. A jaki smaczny chleb tam pieką…. niebo w gębie – proponujemy byście przekonali się sami. Edi jak to Edi za dużo nie jada, ale  samo pieczenie podpłomyków robiło mu ogromną frajdę.

atetrips chlebowa chata

Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”

Niedaleko Chlebowej Chaty w Górkach Wielkich  znajdziemy Schronisko Koss oraz odnowiony Dwór Kossaków, w którym mieści się Centrum Kultury i Sztuki. Pani  Anna Fenby Taylor – wnuczka słynnej pisarki Zofii Kossak-Szczuckej z pasją opowiadała nam dzieje teraźniejszego schroniska oraz historie związane z rodzinną Kossaków oraz pięknym dworem.

 Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej

Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, przecież chwileczkę Jaworze to miejscowość w Beskidach, niedaleko Bielska Białej, a tu takie muzeum. Faktycznie przy ul.  Wapienickiej 10 na terenie Gimnazjum Nr 1 im. gen. Stanisława Maczka w Jaworzu w nowoczesnym budynku  znajduje się otwarte w sierpniu 2014 r. muzeum. Większość eksponatów, które znajdują się w muzeum, należały do Bosmana Erwina Pasterny, który przekazał swoje zdobycze z różnych morskich wypraw na rzecz szkoły, do której niegdyś uczęszczał. Oprócz spreparowanych morskich zwierząt i muszelek, można podziwiać rybki słodkowodne w dwóch akwariach lub wskoczyć do wielkiej łodzi i poczuć się jak na morzu.

attrips.muzeum

Leśny Park Niespodzianek i Równica

Ustroń kojarzy nam się bardziej z bazą wypadową w góry, pijalnią wody źródlanej, miejscem, gdzie starsi przyjeżdżają na kuracje zdrowotne czy też z charakterystycznymi stożkowymi hotelami. Co w takim razie może być interesującego w Ustroniu? Na pewno znajdziemy jakiś plac zabaw czy też ostatnio modne sale zabaw dla najmłodszych, ale przecież to mamy w praktycznie każdym mieście. Jednak w Ustroniu znajdziemy coś znacznie ciekawszego niż tylko plac zabaw. Znajdziemy tutaj Leśny Park Niespodzianek, gdzie dzieci spacerując po ogromnym obszarze, nie tylko mogą podziwiać jelenie, szopy czy żubry, ale również zaopatrując się w specjalną karmę, możemy wolno biegające jeleniowate i kózki karmić. Frajda nie do opisania. To jednak nie wszystko. W parku codziennie odbywają się pokazy lotów ptaków drapieżnych oraz sów. My akurat byliśmy na pokazie lotów ptaków drapieżnych i bardzo nam się podobało, kiedy ptaki majestatycznie szybowały tuż nad naszymi głowami. Momentami trzeba było się nawet schylać, by ptak nie zahaczył o nas. Jednak jest też w parku jedna rzecz, która nam nie przypadła do gustu i jest to Alejka Bajkowa – w kilkunastu drewnianych domkach umieszczone są lalki, które po przyciśnięciu włącznika zaczynają się ruszać, słychać muzykę i lektor opowiada bajkę. Całość wygląda nieco upiornie. Pomimo tego Leśny Park Niespodzianek warto odwiedzić. Przy okazji wizyty w parku możemy wybrać się na Równicę – piechotą bądź samochodem (jedynie 3 km) i z pięknym widokiem na Beskidy zjeść posiłek czy poszaleć na torze saneczkowym w Górskim Parku.

atetripslesnyparkniespodzianek

 SFR i Bielsko-Biała

To właśnie w Bielsku-Białej narodził się “Bolek i Lolek” czy “Reksio”, a dokładnie ulubieńcy miliona dzieciaków na całym świecie powstali w SFR. Za tajemniczym skrótem SFR kryje się Studio Filmów Rysunkowych, gdzie do dzisiaj produkowane są bajki.

atetripsSFR

Gdzie jeść?

Na szlaku w schroniskach. Edi preferuje żurek, więc wiadomo.  W każdym schronisku żurek obowiązkowo.

Maluch Cafe nietypowa kawiarnia-muzeum, gdzie nie tylko wypijemy smaczną kawę w połówce “malucha”,  ale możemy też poczytać instrukcje konserwacji Fiata 126 p czy pooglądać ciekawe eksponaty związane z tym kultowym pojazdem na czterech kołach.

Chata Olimpijczyka tuż obok Hotelu Gołębiowski. Ta nastrojowa, góralska chata serwuje dania kuchni regionalnej oraz tradycyjnej śląskiej – rolada z kluskami i modrą kapustą, a dla wybrzydzających dzieci znalazła się pizza. Do tego świetna obsługa.

Wszystkim łasuchom gorąco polecamy kultową i słynną Cukiernię u Janeczki, gdzie można zjeść słynne ciacho mistrza i wiele innych specjałów cukierniczych, napić się pysznej kawy i kakao. W niedziele panuje tutaj dość wielki tłok, co tylko potwierdza, że jest pysznie.

Przewodnik Beskidy

My, czyli NOTsoFAR

W Beskidach z dziećmi ostatnio bywamy głównie zimą na nartach. Ale pamiętamy taki wiosenny świąteczny wyjazd, gdy zdobyliśmy Czantorię, gdy zgubiliśmy się na rowerach i wracaliśmy przez ciemny las. Pamiętamy spacery do bacówki, “śmierdzący serek”, piękne widoki i leżenie plackiem na łące. Wiemy, że nie będziecie się nudzić.

Co zobaczyć?

Sokolarnia na szczycie Czantorii – piękne drapieżniki. Nasza córka fanka sów – oszalała!

070

Leśny Park Niespodzianek – trochę inny ogród zoologiczny, część zwierząt na wolności, dzięki czemu możemy je pogłaskać i nakarmić. Jak widać, to nie jest atrakcja tylko dla dzieciaków. Koniecznie zobaczcie pokazy ptaków drapieżnych. Spokojnie możecie ominąć aleję bajkową.

098

Co robić?

Popatrzeć na świat z góry w parku linowym Ablandia. Trasy o różnym poziomie trudności. Na miejscu mały bar.

Wyruszcie na spacer (trasa nieodpowiednia dla dzieciaków w wózkach) z Piwnicznej, przez Bacówkę na Obidzy i Chatę Magóry. Przepiękne widoki (zwłaszcza jesienią). W bacówce możecie zjeść (uważajcie na głodne koty), a później wyruszyć aż do Chaty Magóry na pyszne ciasto i pierogi. Miejsce z niesamowitym klimatem. Idźcie tam koniecznie.

Wejść na Czantorię – historia, że na górze czekają prawdziwe ptaki drapieżne, które można podglądać, naprawdę sprawia, że małe nóżki przebierają aż miło. W chwilach kryzysu, niezawodne są oczywiście plecy ojca.

048

Zjechać torem saneczkowym lub  kolejką.

079

Wejść do Schroniska Wierchomla (przepiękne widoki, niesamowite jedzenie) i po drodze zajrzeć do bacówki.

IMG_5556

Zagrać w szachy na rynku w Ustroniu

041

044

Wyślijcie kartkę do dziadków. Tylko koniecznie sami ją zaprojektujcie!

109Zróbcie spływ pontonowy.

Policzcie kamienie w okolicznych górskich strumykach.

256

Góry to góry. Trzeba się na nie napatrzeć, ale i dobrze jest poczuć je w nogach.

096

DSC_8752

Gdzie jeść?

Gościnna Chata (raczej nie dla tych na diecie). Do tego pstrąg – Bar u Tomasza, a kawa w  Starym Domu Zdrojowym. Dobrze karmią też w Domku w Dolinie i Cichym Kąciku. Pyszna jagnięcina i doskonałe desery w Willi Poprad.

Gdzie spać?

Konsekwentnie:

Dom na Łąkach – rodzinne w każdym wymiarze, piękne i klimatyczne.

1-stary-dom-gospodarstwo-agroturystyczne

Domki w Lesie – urokliwe domki w środku lasu, przystosowane do pobytu dzieciaków i ich rodziców.

domki7

Wierchomla – za to, że zwalnia Was z myślenia. Zrobią za Was wszystko, a wiem, że w życiu każdego rodzica jest przynajmniej jeden taki moment, kiedy zaprzedalibyśmy duszę diabłu, żeby ktoś przejął za nas logistykę dnia codziennego.

115

Z dala od – za przestrzeń, piękną i wygodną i za cudowne widoki. W naszym przewodniku zaprasza do niego Marysia. Szukajcie dalej…

Dom z widokiem – drewniana chata w Piwnicznej Zdrój z przepięknym tarasem i widokiem na góry.

 

Ważne!

Nie bójcie się gór z dziećmi. Nawet z tymi małymi. Dobre nosidło, dużo przekąsek, wody, rozsądnie zaplanowana trasa, apteczka, wygodne buty, koniecznie coś na głowę, mocne plecy ojca i można ruszać przed siebie! 😉 Jeśli starsze dzieciaki stawiają opór, musicie być bardziej kreatywni, ale dobrze sprzedana historia na dole, może nieść małego człowieka przez cały szlak;) Zróbcie mapę,  szukajcie skarbów, weźcie lornetki. Nawet te duże marudy nie zorientują się, gdy będą już na górze. A tam piknik! I wielkie świętowanie wędrówki! No później jeszcze trzeba zejść…Dacie radę!

zdalaoddom137

Przewodnik Beskidy

Marysia

Zaprasza do pięknego domu w Beskidach, Z dala od ludzi, pośpiechu, zgiełku, tłoku. Gwarantuje oderwanie się od zgiełku miasta i codziennego szaleństwa.

Popardowa Niżna to miejsce, z którego roztacza się przepiękna panorama Nowego Sącza, a dookoła panuje cisza i spokój. Nasz rodzinka najbardziej kocha jesień w tym rejonie, można rozkochać się w tutejszych terenach szczególnie wtedy, gdy mienią się wszystkimi odcieniami zieleni i rudości.

zdalaod

Co robić?

Zacznijcie dzień od śniadania na tarasie, a po dniu pełnym wrażeń rozplacie ognisko/grilla i spójrzcie na oświetlone miasto nocą.

marysia.zdalaod

Co zobaczyć?

Beskid Sądecki to najpiękniejsze doliny dużych górskich rzek – Dunajca i Popradu, rozległe bukowe lasy, najbogatsze złoża wód mineralnych w Polsce, słynne uzdrowiska: Krynica, Muszyna, Szczawnica, Piwniczna, Żegiestów, wielkie ośrodki narciarskie, zabytkowe starówki Nowego i Starego Sącza oraz ruiny średniowiecznych zamków.

Nasze TOP 10

Sądecki Bartnik

Okolica Bartnika to teren idealny do spacerów, relaksu i zabaw z dziećmi. Na początek polecamy zwiedzanie muzeum, w którym najmłodsi poznają tajniki produkcji miodu. Do niewątpliwych atrakcji, na które mogą liczyć zwiedzający, należy także zwierzyniec. Hoduje się w nim m.in. strusie afrykańskie, konie huculskie i kucyki. Najmłodsi mogą pojeździć na koniach lub spędzić czas na placu zabaw, zwanym “Pszczelą wioską”.

Wola Krogulecka

Spiralna platforma widokowa, z której będziecie mogli podziwiać Beskid Sądecki. Dookoła mnóstwo miejsca na zabawę czy też zrobienie pikniku.

marysia.wolakroguleckaRezerwat Uchryń

Jeżeli macie ochotę na spacer z dala od tłumu turystów to miejsce jest dla Was! Dzieciakom mnóstwo frajdy sprawi zbieranie jagód i szukanie ryb w potoku, a wy złapiecie oddech i zapomnicie o stresach dnia codziennego.

marysia.rezerwat

marysia.rezerwat1

Gródek nad Dunajcem

Malownicza miejscowość położona nad Jeziorem Rożnowskim. Idealne miejsce dla miłośników nie tylko przyrody i pięknych krajobrazów, ale także dla miłośników sportów wodnych. Możecie wypożyczyć rowerek wodny i popływać po jeziorze, a potem rozpalić grilla i posiedzieć na plaży. Maluchy będą budować zamek z piasku, a Wy w tym czasie zrelaksujecie się i odpoczniecie.

Stadnina Koni w Nawojowej

Tu możecie zacząć albo kontynuować swoją przygodę z jazdą konną. Oprócz tego najmłodsi będą mogli zobaczyć i pokarmić osiołka, świnię Tiffany i owieczki.

Góra Parkowa i Jaworzyna Krynicka

Można na nią wejść lub wjechać kolejką. Na górze czeka na dzieci moc atrakcji, m.in. zjeżdżalnia pontonowa i ślizgawka (z których chętnie zjeżdża nie jeden dorosły.

marysia.jaworzynaPumptrack w Nowym Sączu

Raj dla rowerzystów! Doskonałe miejsce  dla wszystkich dla miłośników jednośladów: dorosłych, młodzieży i dzieci.  Do dyspozycji są 4 tory i dwa boiska do siatkówki plażowej. Na torach swoich sił mogą spróbować także osoby na deskorolkach i hulajnogach. Popołudnie pełne wrażeń gwarantowane.

marysia.nowysacz

Park Linowy Ablandia w Rytrze

Największy park linowy w tej części Polski. Coś dla lubiących aktywny wypoczynek w przepięknym otoczeniu! Oprócz głównej atrakcji, czyli tras linowych (mających ponad 1 km długości) na miejscu są także: kule i rowerki wodne, kula zorbing i wahadło o wysokości 20 m.

marysia.parklinowy

Rezerwat “Diable Skały” w Bukowcu

Pobawcie się w detektywów i poszukajcie 9 skał, na których zaprezentowano przedstawicieli świata zwierzęcego i roślinnego. Piękna i mało uczęszczana ścieżka – idealna na rodzinny popołudniowy spacer.

Schronisko nad Wierchomlą

Obowiązkowy punkt na mapie Sądecczyzny. Jeżeli jesteście mniej wprawieni w górskich wycieczkach, polecamy wyjechać wyciągiem krzesełkowym ze stacji narciarskiej Wierchomla. Potem tylko półgodzinny spacer (bez większych podejść) i już możecie zamówić szarlotkę w schronisku.

Gdzie jeść?

Restauracja Lemon. Otwarte przestrzenie restauracji połączone z nowoczesnym designem i niesamowitym widokiem na jezioro uprzyjemnią każdą chwilę spędzoną w tym miejscu. Restauracja posiada duży taras, z którego można podziwiać panoramę jeziora wraz z Małpią Wyspą oraz otaczającymi ją wzgórzami.

marysia.lemonRestauracja Willa Poprad

Urokliwe miejsce położone nad rzeką Poprad. Wnętrze restauracji zachowane jest w stylistyce międzywojennej. Warto spróbować  przede wszystkim potraw kuchni regionalnej.

marysia.jedzenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Już spakowani? Miłej podróży! Napiszcie coś do nas po powrocie. I czekajcie na kolejne części naszego przewodnika.

Jeśli chcesz nam coś podpowiedzieć i współtworzyć z nami przewodnik po kolejnych regionach Polski, odezwij się: beti@notsofar.pl

A może jesteś właścicielem cudownego miejsca, którego jeszcze nie znamy i chcesz do nas dołączyć? Z przyjemnością przeczytamy od Ciebie wiadomość. O właśnie pod tym adresem: beti@notsofar.pl

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij